Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Způsobují vaše džíny ekologickou katastrofu?

Text: Anna Čmuchálková, Foto: Unsplash/29.4.2019
Věděla jste, že na výrobu jednoho kusu džínů je potřeba 1,800 galonů vody? To je zhruba 104 sprch, 50 bublinkových koupelí nebo 12.000 šálků kávy. Se současnými ekologickými problémy, jako jsou globální oteplování nebo ničivé požáry, je stále těžší ignorovat nadměrnou spotřebu vody. Za problém zbytečného plýtvání mohou i džíny v našich šatnících!
Reklama

Proč je ale proces výroby riflí tak špatný pro lidstvo i životní prostředí? Společnost EcoWatch vysvětluje: „Seprané a roztrhané džíny patří v dnešní době k nejpopulárnějším. Aby bylo docíleno opotřebovaného vzhledu, jsou vystaveny několika chemicky intenzivním mycím prostředkům.” Mezi takové chemikálie patří například kadmium, chrom, rtuť, olovo, měď a mangan, z nichž většina má velmi špatný vliv na mozek.

„Pokud se podíváte na tradiční proces výroby džínů, návrháři začínají se základním kusem, který není sepraný ani nevykazuje známky předchozího nošení,” vysvětluje Zihaad Wells, viceprezident společnosti Design & Creative pro AG Jeans. „Pracovníci musí ‚opotřebovaný‘ vzhled nejprve stvořit. K tomu využívají člověku škodlivé látky, jež extrahují barvy a vytvářejí kontrast mezi modrou a bílou. Také je zapotřebí hodně bělidla a draslíkového spreje,” dodává Wells.

Společnost Jeanologia, zabývající se ekologickými a udržitelnými technologiemi, má software, který měří ekologický dopad každé módní značky. Proto ví, v čem se mohou labely v budoucnu zlepšovat. Před třemi lety bylo na celém světě vyrobeno 16 % džínů udržitelným způsobem. Nyní je to 35 %. Místo ručního broušení, které je pro pracovníky a životní prostředí nezdravé, se začíná používat laserová technologie. Nově vzniklý ozon G2 tlumí barvy, a proto není k výrobě zapotřebí voda ani chemikálie v podobě bělidel či chlornanu.

Módní domy se v posledních letech začínají o udržitelnost zajímat ve velikém měřítku. Značka Levi’s oznámila, že zcela změní výrobní postupy, brand Madewell se rozhodl využít méně vody, organické bavlny a udržitelných barviv a módní dům Gap se zavázal, že do roku 2020 ušetří 10 miliard litrů vody. Label AG Jeans zašel ještě dál. Nainstaloval solární panely a téměř všechny své produkty dělá udržitelnějším způsobem. „Každý den se snažíme být šetrní k životnímu prostředí. Snížili jsme uhlíkovou stopu a vytváříme typ výrobku, který se od nás očekává. Jako značka je naší povinností ujistit se, že děláme správné věci nejen pro naše zákazníky, ale také pro životní prostředí,” říká Zihaad Wells.

Čtěte také:
Jarní kolekce Vivienne Westwood je super eko a koupíte ji v Praze
Budeme v budoucnu používat látky, které utkají pavouci?
Méně plastových obalů i masa. Ekologická dieta je tu

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama