Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Způsobují mobily promiskuitu?

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Unsplash/13.7.2019
Množství času stráveného s mobilem v ruce může být vážně problém. Nový výzkum mezi mladými lidmi přinesl znepokojivé výsledky.

Vstáváme s ním i usínáme a jsme nervózní, pokud jsme mimo jeho dosah. Mobilní telefon je pro nás každodenní nezbytný společník. Co když ale nám bere víc času, než je zdrávo? Právě tímto se zabýval vědecký tým z University of Chicago, University of Cambridge, a University of Minnesota, který se zaměřil na dopady (nad)užívání mobilních telefonů na duševní zdraví.

Konkrétně zkoumali více než 3 400 vysokoškolských studentů a studentek a zajímali se například o to, zda si jejich rodina stěžuje, že s mobilem tráví příliš mnoho času, cítí se bez telefonu podráždění neb jestli kvůli mobilu nezanedbávají své povinnosti. Ukázalo se, že jeden z pěti dotazovaných odpověděl kladně na otázky zjišťující možné závislé chování. Častěji se přitom jednalo o ženy. Navíc se objevila další souvislost. Ti, kteří vykazovali známky nadměrného užívání mobilních telefonů, měli v uplynulých 12 měsících více sexuálních partnerů či partnerek.

Konkrétně dva a více sexuálních partnerů nebo partnerek během posledního roku mělo 37,4 % takových osob, zatímco u lidí, kteří měli používání telefonu pod kontrolou, to bylo 27,2 %. Navíc podíl těch, kteří během uplynulých 12 měsíců měli šest a více sexuálních partnerů/partnerek, byl u lidí s problémovým používáním telefonu více než dvojnásobný. Podle autorského týmu je možných více vysvětlení: „Může to být tím, že lidé využívají k seznamování mobilní aplikace, ale také je možné, že kvůli telefonu zanedbávají skutečné vztahy,“ citoval zpravodajský portál BBC News psychiatra Sama Chamberlain, který působí University of Cambridge a podílel se na zmiňované studii. Současně se ukázalo, že ti, kteří vykazovali problematické používání mobilních telefonů, byli impulzivnější, což se mohlo projevit v počtu sexuálních partnerů/partnerek. Tito lidé také častěji nadměrně konzumovali alkohol a měli horší studijní výsledky.

Čtěte také:
Ukaž kozy aneb jak sexting ničí náš život?
SEND NUDES aneb zevrubný průvodce sextingem!
Potřebují ženy orgasmus? ANO! Proč ho tedy zažívají méně než muži?

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole