Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

ZNIČENÝ SEN: Když i ta poslední naděje na mateřství zhasne

Text: Kayla Webley Adler, Foto: Getty images/21.4.2019
Téměř tisíc žen doslova ze dne na den přišlo o naději na mateřství, když jedna americká klinika reprodukční medicíny dopustila zničení více než čtyř tisíc zmražených vajíček embryí. Mezi nimi byly i ženy, které sice vyhrály boj s rakovinou, ale jejich šance stát se matkami je nyní mizivá. S Marie Claire mluvily o své bolesti, odvaze i boji, který nemohou vzdát.

V malé komůrce pod schody ve dvoupodlažním domku Rachel Mehl v Pittsburghu stojí velký pytel na odpadky převázaný na uzel. Je plný věcí. Ukrývá se v něm pastelově barevné dětské lehátko popsané verši z říkanek. Rachel ho koupila v roce 2003, když byla její švagrová těhotná. Jedno pořídila pro svou neteř a druhé pro dítě, které jednou bude mít. Už tehdy si byla naprosto jistá, že se stane matkou. „Vzpomínám si, jak jsem v něm viděla spokojenou malou neteř, a tehdy mi prolétlo hlavou: ‚Tohle se bude líbit i mému dítěti,‘ “ vzpomíná dnes čtyřicetiletá žena. Toto dětské lehátko ji provázelo na cestě životem: když postupně vystřídala pět zaměstnání, tři partnery, tři domovy ve dvou městech a měla ho i tehdy, když jí diagnostikovali rakovinu.

V roce 2016 se pár dnů po svých osmatřicátých narozeninách dozvěděla, že má agresivní nádor prsu. Lékaři ji tehdy varovali, že jí chemoterapie nejspíš zničí vaječníky, a ona se stane neplodnou. Nabídli jí ale, že o pár týdnů odloží léčbu a zamrazí jí vajíčka. Tak by měla šanci mít v budoucnu vlastní dítě, i když by to znamenalo riskovat. Nádor byl velmi nebezpečný a každý den snižoval její šance na přežití. Rachel se ale nemusela rozmýšlet dvakrát. „Mnoho lidí ví, kým chce být v dospělosti. Já měla jen jedno jediné přání, stát se mámou,“ popisuje a je jasné, že pro splnění tohoto snu udělala všechno, co mohla. Lékaři ji tehdy poslali na reprodukční kliniku fakultní nemocnice, která spadá pod Case Western Reserve University v Clevelandu. Tři týdny si píchala hormony a po celou dobu přemýšlela, jak ji ovlivní to, že odložila onkologickou léčbu. „Pořád mě pronásledovaly myšlenky: Roste ve mně ten nádor? Jak rychle? Bude moje rakovina po třech týdnech všude rozlezlá? Bylo to děsivé,“ vzpomíná. Tehdy se upínala k jediné naději: Věděla, že má odebraná a zmražená vajíčka. Byla pro ni symbolem vysněné budoucnosti.

Následovaly náročné čtyři cykly chemoterapie, každodenní ozařování a chirurgické odstranění nádoru. Po roce se dozvěděla, že rakovina z jejího těla zmizela, ale že hrozí její návrat, a tak jí lékaři doporučili s těhotenstvím ještě pět let počkat. Rachel se tehdy snažila vést „normální život“ a doufala v lepší budoucnost. Ta ale nepřišla...V březnu 2018, čtyři měsíce poté, co se dozvěděla o návratu nemoci a procházela druhou chemoterapií, poslali Rachel dopis z nemocnice. Stálo v něm, že v kryobance, kde byla uchovávaná zmražená vajíčka a embrya, došlo „k nečekanému teplotnímu výkyvu“, a že si má zavolat o další informace na speciálně zřízenou telefonickou linku. „Když mi konečně došlo, co mi říkají, byla jsem v šoku. Už několikrát za sebou jsem měla hroznou smůlu, a tak jsem tušila, že se s mými vajíčky něco stalo, byť mi tvrdili, že je možné, že právě moje vajíčka to nepostihlo,“ popisuje. Její instinkt nelhal. Rachel byla jednou z 950 pacientek, jejichž genetický materiál byl při nehodě na klinice nenávratně zničen. Pokud nepřijde medicínský zázrak, biologicky se matkou nikdy nestane. Není bohužel sama.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole