Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Znáte stonewalling? Kdy se stane z běžného "nemluvím s tebou" opravdu problém?

Text: Tereza Čaladi, Foto: Unsplash/18.12.2019
Krátkodobé naštvání problém není, naopak občas je ve vztahu třeba. Zadržuje-li však v sobě jeden z partnerů dlouhodobě vztek a odmítá o svých pocitech mluvit, vyroste mezi dvěma blízkými lidmi zeď. Každý pak žije na jedné její straně ve svých domněnkách. Aby vztah mohl dobře fungovat, je potřeba tuto stěnu zbořit. 

Začátek konce přišel plíživě. „Problém nastal, když jsme se sestěhovali. Byli jsme v novém městě, odkázáni pouze jeden na druhého. Já jsem chtěla a potřebovala vše prodiskutovat, ale přítel vše řešil spíše sám v sobě. Když už jsme nějakou věc, co se týkala domácnosti, soužití a podobně, řešili, většinou to skončilo hádkou. A podle mého proto, že jsme spolu o tom nemluvili průběžně, ale až ve fázi, kdy se emoce a myšlenky nakumulovaly, až vybouchly. Začalo to výměnou názorů a skončilo většinou tichem, kdy byl jeden nebo druhý uražený. Pak to vyšumělo a celý incident jsme přešli, jako kdyby se nestal. Myslím, že potom docházelo z obou stran k utváření domněnek o tom, co si asi druhý myslí, jak to mínil a podobně,“ vzpomíná Lucie na krach  vztahu, který způsobilo odmítání komunikace.

Smysluplná komunikace
Právě kumulace, potlačení, nekomunikování a nezahojení negativních pocitů patří podle párového terapeuta a manželského i rodinného poradce Pavla Rataje k nejčastějším problémům vedoucích k odcizení ve vztazích. „Mohlo se vyskytnout například nějaké zklamání, nedocenění nebo naštvanost, díky nimž se komunikace nenápadně, ale o to nebezpečněji snižovala. Dotyčný mohl ztratit chuť komunikovat, přestal věřit, že má smysl komunikovat, nebo nekomunikaci začal využívat jako projev vzdoru či vnitřního odporu,“ říká odborník. „Problémem také může být, když partneři do své komunikace z nějakého důvodu nedokážou vnést emoce. Především ty negativní. Zraňující a vnitřně oddalující. Mohou spolu komunikovat celý den, ale pouze popisovat situaci. Následně sice vědí, co ten druhý dělal, ale netuší nic o tom, jak se cítil,“ dodává Pavel Rataj. Nezapomínejme, že komunikace je jen nástroj, který dlouhodobě funguje, když jsme vnitřně dobře naladění. Partnerská komunikace je jeden z nejtěžších druhů komunikace vůbec. I mezinárodní vyjednávání mírových podmínek je jednodušší!

Prázdná slova
Podle Lucie byly příčinou omezení komunikace v jejím vztahu nadbytečné textové zprávy. „Smsky jsme si psali téměř nonstop. Když jsme se potom sešli po celém dni doma, neměli jsme si o čem povídat, protože jsme si celý den psali,“ vysvětluje.Komunikace se tak může postupně stát naprosto zbytečnou, partneři se přestanou poslouchat, začnou odpovídat neurčitě, ve zkratkách nebo pomocí emoji. Tato situace se  v angličtině neoznačuje pojmem stonewalling nadarmo. Mezi partnery může omezením komunikace vzniknout skutečně pomyslná kamenná (stone) zeď (wall). Může se tak stát, že ti dva žijí vedle sebe, ale vlastně se neznají. Možná spolu mluví, ale neotevírají se jeden druhému, neříkají si, co je trápí, a tak je zeď čím dál pevnější. Příčin omezení komunikace je mnoho a některé z nich nemusejí mít ani nic společného se vztahem. Dotyčný může být nemocný a nechce to říct, depresivní, mít problémy v práci, ale může být i nevěrný. Někdy se skutečnou příčinu ani nepodaří zjistit.Komplikací zároveň může být, že si dotyčný problém odmítání komunikace neuvědomuje. „Setkávám se zpravidla se dvěma typy klientů. Jedni si připouštějí, že jejich mlčení problém zvětšuje. Byť si to uvědomují, nejsou schopni se svým zkameněním nic udělat. Jejich tělo použije ztuhnutí jako obranu proti zraňující konfrontaci a uzavřou se. Tím, že si to uvědomují, ke mně přicházejí ve chvíli, kdy problém chtějí řešit. S druhým typem klientů, kteří si to neuvědomují, se setkávám méně – nebo spíše prostřednictvím svých klientek, které se doma s mlčením potýkají,“ říká vztahová terapeutka Kateřina Chytra.

Celý článek si přečtete v lednové Marie Claire, kterou najdete právě teď na stáncích.

Čtěte také:
Být single o svátcích je jako dostat pěstí
Podvádí vás? Takhle to zjistíte!
Věříte na spřízněné duše? Může to ohrozit vaši šanci najít lásku!

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama