Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Známe tajemství japonské dlouhověkosti!

Text: Monika Sekal, Foto: Unsplash/21.1.2019
A jaké je vaše zdravotní vysvědčení?  
Reklama

Japonská dlouhověkost je proslulá po celém světě. Ženy se v tomto cizokrajném státě dožívají v průměru 87 let, muži pak o šest let méně. Je to pravděpodobně způsobeno například stravovacími návyky. Klasický jídelníček se skládá především z ryb, vařené zeleniny, rýže a ovoce. Mléčných výrobků pomálu, cukrovinek stejně tak. Navíc jsou obyvatelé ostrovní země velmi aktivní. I v důchodu často pokračují ve svém zaměstnání a obklopují se svou rodinou a vnoučaty, což jim zajišťuje vnitřní pohodu (pravděpodobně to tak někdo s rodinou má:). Díky tomuto stylu života se Japonsko může pyšnit více jak šedesáti tisíci obyvatel s věkem nad 100 let. A je tu ještě jeden aspekt ovlivňující tuto statistiku. U nás se o něm málo ví; Japonci se rok, co rok podrobují testům svého vlastního těla. Dostávají “vysvědčení” a získat A není vůbec jednoduché. 

Každý rok projít komplexní kontrolou je dokonce legální povinnost a podmínka pro pokračování pracovního úvazku v jakékoliv tamní firmě. Většinou se prohlídky dělají v půlce roku kolem června. Jsou zadarmo (tedy placené z daní) a většinou se sestávají z měření tlaku, kontroly moči, rentgenu hrudníku, vážení, měření výšky, provedení krevních testů. Ve chvílích čekání na další vyšetření sepíší pacienti dotazník ohledně životního stylu, rodinných onemocněních, popřípadě bolestech, jsou-li nějaké. Zdravotníci pak k tomuto dotazníku přihlíží a mohou na jeho základě doporučit další testy. Posledním bodem rozsáhlé prohlídky je soukromé sezení s doktorem, kde mu o případných problémech mohou sdělit více. 

Po několika dnech je vysvědčení hotové. Na přední straně naleznou celkovou známku, jakou si jejich tělo zaslouží. Součástí jsou podrobné výsledky jednotlivých testů, taktéž označené A až F. Jestliže je některá část označená hůře než C, pravděpodobně budou podrobeni dalšímu vyšetření. 

Tady to ale nekončí, tyto výsledky dostane i firma každého zaměstnance. Důvod je jednoduchý; zaměstnavatel musí vědět, zda jsou jeho podřízení stále schopni dobře vykonávat svou práci. V případě, že se objeví problém, zavolá si zaměstnance personalista a klade mu na srdce, aby se snažil žít zdravěji. V extrémních případech ale může i přijít o práci. 

Díky této praxi se ze 153 obyvatel nad sto let v šedesátých letech stalo několik desítek tisíc dnes. V naší republice je zhruba 500 lidí obdobného věku. Možná bychom se tedy mohli nechat inspirovat, ale ruku na srdce, kdo z nás by se nebál takové vysvědčení otevřít?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama