Přejít k hlavnímu obsahu

ZDRAVÍ: Zklidni hormon!

text: Jana Kocurová, foto: getty images/3.4.2018
Přemýšlela jsem, jaký efekt by mělo, kdybych napsala „Jsem těhotná!“, ale bohužel to nezjistím. Nejsem totiž těhotná. Jsem neplodná! Každá desátá žena produktivního věku trpí nemocí, která si tajemně a cizokrajně říká Syndrom polycystických ovarií.

Nechci strašit, ale stejný problém má každá desátá a mnoho z nás ani neví, že jde o syndrom polycystických ovarií (anglická zkratka PCOS). Nejsem zrovna typ, který si rád listuje v domácím lékaři, PCOS jsem si ale diagnostikovala sama. Symptomy jsou velmi obecné, nejvýraznějším jsou cysty na vaječnících, které ale nemá každá. Zhruba 30 % pacientek sice drží své vaječníky v lati, „jenom“ nekontrolovaně tloustne a nenápadně likviduje svůj metabolismus. Sebediagnostiku mi ovšem záhy potvrdil ultrazvuk. Doma jsem vzala strojek a oholila si vlasy – nemá cenu čekat, že se jejich kvalita výrazně zlepší. A taky knírek – nebude to horší, bude to pořád stejná Frida Kahlo. Co se dalších vlivů nadprodukce mužských hormonů týče... S tím, že jsem „víc chlap než ženská“, už žiju léta, jen si z toho možná přestanu dělat legraci.

Cukrovka nade mnou

Rozbouřené hormony ale bohužel nemohou jen za potíže s vlasy a špatnou pletí. Mezi možná rizika PCOS patří i diabetes II. typu, nadváha či obezita ještě před 40. rokem života a metabolický syndrom, kterému jsou váš jídelníček a naběhané kilometry ukradené. Inzulin, který reguluje hladinu krevního cukru, potažmo způsob ukládání tuků, je systematicky šikanován, nefungují ani regulátory pocitu hladu, plného žaludku nebo chutě na sladké. Ve hře je také neplodnost, zastavení ovulace kvůli příliš mnoha cystám na vaječnících v důsledku nestandardních hladin hormonů. Ta není u PCOS definitivní a dá se řešit hormonálně, ale léčba má samozřejmě svá rizika. Manželství mi sice udělilo lekci z biologických hodin, ale nepamatuju si, že bych někdy plánovala nepočetí.

Co s tím?

Léčba PCOS je bohužel v plenkách, aktuálně řeší pouze konkrétní symptomy standardními cestami: inzulinovou nedostatečnost léky na diabetes, výkyvy menstruace hormonální antikoncepcí, přebytek mužských hormonů dávkami jejich ženských protějšků. Není potřeba dodávat, že nic se neobejde bez vedlejších efektů. Vážnější případy neplodnosti lze řešit laparoskopií. Paradoxní je, že když si vaše zmatené tělo zamane, klidně vás nechá neplánovaným hormonálním zvratem otěhotnět.

Já jsem začala s léčbou u stravy a už nějakou dobu vyznávám paleo a úplně jsem ze svého života vyloučila cukr ve všech podobách. K benefitům patří to, že se nemusím hlídat, počítat kalorie a ve chvíli, kdy se naučíte vyměňovat tuk za energii, zjistíte, že jste tak trochu superwoman. Přičemž mezi mými dalšími superschopnostmi, které ale zrovna nepotřebuju, jsou teď bohužel i neplodnost, nepotřebná zásoba testosteronu a inzulinový blok.

MŮJ DOMÁCÍ LÉKAŘ-KUCHAŘ

  • Vyřaďte z jídelníčku jednoduché cukry (sladkosti, limonády, ovocné džusy, pokud necvičíte, omezte i ovoce) i komplexní sarcharidy (veškeré pečivo, obilniny, vločky i müsli, rýži, těstoviny, omezte luštěniny). Omezte mléčné výrobky. Ve stavu pre-diabetes je pro vás jakákoliv forma cukru toxická. Zpovykané tělo vám obratem poděkuje.

  • Dejte si štědrou porci proteinů ke každému jídlu. Maso, ryby – každý den!

  • Používejte zdravé tuky: olivový a kokosový olej, máslo. Pravidelně jezte avokádo a olivy.

  • Vejce jsou základ! Mýtus cholesterolu je dáv- no překonaný, vajíčka jsou superpotravina.

  • Neomezujte se v salátech a zelené zelenině. Používejte ji jako přílohu.

  • Oříšky všeho druhu jsou zdravé, když jich není tuna.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole