Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Umění videoportrétu

Jan Boublík/3.12.2013
Umělec Robert Wilson patří mezi hvězdy na soudobém nebi postmoderního umění. Jeho talent nyní uvítali v sousední Bratislavě.

Naprosto netradičním způsobem propojuje film, divadlo, fotografii a light art… Americký umělec Robert Wilson zkrátka patří mezi hvězdy na soudobém nebi postmoderního umění. A nyní jeho talent uvítali v sousední Bratislavě.

J&T BANKA a agentura Pavleye Art and Culture totiž do Slovenské národní galerie přináší výstavu nazvanou ROBERT WILSON VIDEOPORTRAITS/VIDEOPORTRÉTY, která představí výběr z ikonických video-portrétů osobností z různých sfér umění i popkultury. „Wilsonovy portréty jsou pozoruhodným příkladem aktualizace klasického žánru – ‚upgradnutím‘ portrétu novými, digitálními technologiemi. Wilsonův extravagantní vizuální styl byl vždy plný impulzů, silně stylizovaný,“ komentuje výstavu kurátorka Sbírky jiných médií SNG Petra Hanáková.

Robert Wilson – rodák z Texasu – začal svoji uměleckou kariéru začátkem sedmdesátých let operou Einstein na pláži. Ta Wilsonovi, stejně jako jejímu skladateli Philipu Glassovi, vynesla světové uznání. Experimentátor Robert Wilson svojí tvorbou posouvá a rozšiřuje hranice divadla. Charakteristickými znaky jeho díla jsou vizuální komplexnost, extravagantní styl a široký multimediální rozsah. V roce 2004 ho krátké působení v televizní branži inspirovalo ke vzniku série Voom Portraits, kterou vytvořil s producentkou Esther Gordon a později i s Matthewem Shattuckem. Výběr z tohoto otevřeného projektu  Slovenská národní galerie představí od 12. prosince do konce února roku 2014. 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama