Přejít k hlavnímu obsahu

Slyšeli jste o GASP dietě?

Text: Milena Skutelniková/12.4.2018
Gaps dieta není typickou dietou díky níž do léta zhubnete o několik kil. Je to především léčebná dieta, která úspěšně léčí autoimunitní choroby jako jsou Crohnova choroba, potravinové alergie, kvasinkovou infekci nebo i cukrovku.

Zkratka GASP dieta znamená Gut and Psychology Syndrome, což můžeme přeložit jako Syndrom zažívání a psychologie. Tato dieta pomůže posílit oslabený imunitní systém a skvěle se tím detoxikuje celé tělo. Vychází z toho, že naše stravovací návyky a střevní mikroflora mají vliv na náš celkový psychický stav. Není radno podceňovat náš zažívací systém, je totiž základem pro zdravé tělo a psychickou pohodu.

Dieta dává důraz na maso, semínka, ořechy, a hlavně na vývar, který redukuje různé alergie a potravinové intolerance. Je také bohatá na máslo a kokosový olej. V počátcích diety se smí jíst pouze vařená zelenina a masové vývary a postupem času můžete přidávat další a další suroviny jako jsou třeba vejce, oilivový olej nebo ovoce.

Není důležité pouze, co jíme, ale i jak jídlo připravujeme. Úprava jídla by měla být taková, aby nezatěžovala trávicí systém. A jaké potraviny by se měly vynechat? Všechny mléčné výrobky, cukry, škroby, všechny obiloviny i konzervanty. Z mléčných výrobků jako výjimku můžeme zmínit kefír, který naopak vašemu trávení pomůže a funguje jako probiotikum.

Jak dlouho by se dieta měla držet? To záleží na typu nemoci a každý si to musí stanovit individuálně, podle toho, jak se bude jeho stav zlepšovat. Někteří drží dietu, půl roku, rok, někdo kdo má vážnější problémy klidně i tři roky.

Recept na masové kuličky s mrkví

400g mletého masa

2 mrkve

Sůl

Pepř

Vezměte dvě mrkve, oloupete je a nastrouhejte do misky. Osolte a opepřete mleté maso, poté ho přidejte k mrkvi a obě ingredience pečlivě promíchejte. Ze vzniklé směsi vytvořte kuličky a vložte je do zapékací mísy. Pečte v troubě 25 minut na 180 °C.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole