Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

OXFORD PO ČESKU: Jak se studuje prestižní univerzitě?

Johana Vamberská/15.9.2015

Odvádějí spoustu tvrdé práce a mají velký zápal pro to, čemu se věnují. Takoví jsou studenti prestižní anglické univerzity v Oxfordu. Johana Vamberská se mezi elitu z celého světa dostala a popisuje, jaké to je získat magisterský titul na jedné z nejprestižnějších škol.

Oxford  je krásné město a jeho univerzitu zná snad každý, stala se synonymem pro špičkové a prestižní vzdělání. Většina lidí žije v představě, že na zdejší univerzitě studují především zástupci britské aristokracie či géniové typu Johna Nashe, známého z oscarového snímku Čistá duše. Na britskou smetánku tu nepochybně narazíte také, ale většina zdejších studentů jsou normální, skromní lidé z celého světa, kteří za sebou mají především spoustu tvrdé práce a velký zápal pro to, čemu se věnují. Ještě před časem by mě ani nenapadlo, že se mezi ně zařadím. Studovala jsem hru na klavír na pardubické konzervatoři a poté mezinárodní vztahy na Anglo-americké univerzitě v Praze. Na myšlenku přihlásit se mě přivedlo téma mého výzkumu, ve kterém se věnuji problematice kulturních výměn mezi Československem a Velkou Británií za Studené války. V něm se prolíná můj zájem o mezinárodní dění s vášní pro umění. Přihlásit jsem se odhodlala před třemi lety a po náročném a dlouhém přijímacím řízení jsem byla úspěšně přijata! Už nejsem zdaleka jediná Češka, která zde studuje. V posledních deseti letech se počet „československých“ studentů zvýšil z přibližně třiceti na skoro sedmdesát.

Fascinující spolužáci

Studenti se v průběhu přijímacího řízení hlásí na jednu z kolejí, kterých  kterých je v Oxfordu více než třicet. Každá kolej má vlastní knihovnu, jídelnu, posilovnu nebo bar. Já jsem členkou St. Antony’s College, která se zaměřuje hlavně na studium mezinárodních vztahů, historie a teritoriálních studií. Kolejní systém tak vytváří naprosto unikátní prostředí, v němž spolu žijí a studují lidé velmi rozličných zájmů. Mezi mými kamarády je třeba jeden, který se zabývá vzděláváním dívek v Africe a v pouhých 28 letech se mu podařilo spoluzaložit kolem dvou desítek dívčích škol po celé Africe. Jiná studentka se zase věnuje otázce, jak zajistit zdroje pitné vody v Indii, další bádá o genderové rovnosti v postkomunistických zemích. Člověk je tak obklopen spoustou fascinujících lidí a denně od nich nasává neuvěřitelné množství informací a inspirace.

Akademický rok je rozdělen do trimestrů, z nichž každý trvá osm týdnů, a které prokládá několik týdnů volna. Množství přednášek a seminářů na magisterských programech je menší, než na českých univerzitách, a není výjimkou, že student je povinen navštěvovat pouze jeden seminář týdně. Nicméně příprava na jeden takový předmět obvykle zabere spoustu času a vyžaduje mnoho samostudia a disciplínu. Na St. Antony’s College je knihovna umístěna v budově bývalého kláštera a má hlavní studovnu v krásné gotické kapli.

Celý článek najdete v zářijové Marie Claire

Foto: Pinterest.com

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama