Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

NA DOBROU NOC: Co dělat, když nemůžete spát?

Veronika Štefanová/22.12.2015

Zhoršil se vám v poslední době spánek? Nemůžete zabrat, nebo se probouzíte ještě nad ránem? Máme pro vás spoustu dobrých tipů, co s tím.

Znáte ten stav, kdy o půlnoci uleháte, ale ještě v půl druhé máte otevřené oči? Hlavou vám letí tu střípky hádky s matkou nebo přítelem, tu uzávěrka, kterou podle svého názoru nestíháte, tu vzpomínka na nezaplacený účet za telefon, na zapomenuté prádlo v pračce a na závěr to korunuje panika z toho, že zase nebudete vyspaná, čili to všechno nemáte šanci zvládnout, čímž si už podrážíte nohy definitivně. Takže jdete, rozsvítíte, nebo popadnete telefon a nervozitu začnete sama před sebou maskovat projížděním facebooku, nebo Instagramu, v lepším případě sáhnete po knížce (což nakonec není tak špatné, využít období nespavosti třeba k doplnění kompletní bibliografie Balzaca nebo Jiráska, které jste nestihla na gymnáziu). Zní to celé absurdně a občas až úsměvně, co dokážeme sami sobě myšlenkami provádět, jak moc se umíme vyčerpávat. Bohužel problémy se spánkem má v České Republice zhruba 40 % lidí a pokud teď nebudeme mluvit o nespavosti jako o doprovodu nějaké tělesné nemoci, souvisí v prvé řadě hlavně se stresem, s tím, že si čím dál častěji nakládáme víc, než jsme schopni zvládnout a díky sociálním sítím přijímáme více informací, než by se našemu mozku líbilo, z velké části navíc úplně zbytečných. A další fakt – často neumíme, neznáme cesty, jak to všechno vypouštět ven. Přečtěte si proto tipy, které se i nám, občasným nespavcům v redakci, osvědčily. A ještě jedna věc – namísto léků na spaní je možná lepší vzít nespavost jako pobídku, pozvánku a zase trošku pokročit na cestě za poznáním sebe sama a na základě toho si postavit život takový, který nám, naší osobnosti, bude opravdu vyhovovat. Spánek se pak dostaví sám, bez zoufalého přivolávání zástupů oveček. A pozor, dobré je také uvědomit si, že v tom opravdu nejsme sami!

Jsou tři ráno a nemůžu zabrat. Co dělat? 

1. Nestresujte se. Pokud jste se v noci probudila a nemůžete se do spánku znovu ponořit, myslete na to, že každý z nás prochází během noci fázemi hlubokého a lehkého spánku, v němž se snadno probereme. Fáze hlubokého spánku trvá obvykle devadesát minut. Takže se pochvalte, že jste spala téměř podle předpisu, nedívejte se na hodiny a zkuste zabrat znovu.

2.  Pokud to nefunguje, vstaňte a přesuňte se do jiného pokoje, nezůstávejte v posteli, abyste si ji postupně nespojila s útrpným převalováním ze strany na stranu. Díky tomu byste se do ní pak mohla přestat těšit úplně. Raději se posaďte třeba do obýváku na gauč, nebo na zem, chvilku si čtěte, a postupně se začněte soustředit na dech jako na něco, co máte, co je jen a jen vaše, a s čím můžete pracovat, tady a teď. A nepanikařte, pokud to zpočátku bude těžší. Rozhodně se také nesnažte mermomocí potlačovat úzkostné myšlenky, naopak si je připusťte a všechny katastrofické scénáře si prostě v duchu prožijte, o to rychleji zmizí. To, čemu bráníme, má vždy tendenci se nafukovat.

3.  Ovečky nepočítejte. Možná je to tím, jak je tato metoda již zprofanovaná, ale může v nás spíš rozsvěcovat červené světýlko s názvem „máš problém“. Lékaři potvrzují, že mnohem lépe funguje, když si prostě začnete představovat něco moc příjemného, třeba jak se houpete na lehátku ve vlnách Karibiku.

Foto: Pinterest.com

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole