Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Květiny, draci a bájní fénixové. Takový je život Miao žen na jihu Číny

Stanislava Pecková/19.11.2014

V bambusovém lese v odlehlých horách na jihu Číny žije lid Miao. Svoji historii zaznamenává do výšivek. Ale teď hrozí, že ty, co je umí, vymřou. Změnit se to snaží čínská Marie Claire.

Vyšívání je dovednost, která doprovází ženy lidu Miao celý život. Zručné vyšívačky byly dospívající dívky i staré šedivějící ženy. Jejich um se podepisoval na každém kousku látky, který jim prošel pod rukama: na šatech, kalhotách, botách, kloboucích, šátcích a dokonce i na ponožkách. Vyšívají hedvábím a koňskými žíněmi dvěma jehlami zároveň. Pod jejich rukama ožívají draci, fénixové, květiny i postavy z dávných příběhů.

„Naše vzory vyprávějí o historii celého lidstva. Zaznámenáváme ji do přikrývek, do nichž pak halíme naše děti a zpíváme jim o nás, o našem lidu. Věřím, že vyšívka chrání nás i naše potomky,“ vypráví o tradiční lidové práci jedna z vyšívaček Miao Pan Yuhzen. Do prvních stehů se pustila, když jí bylo sedm let, příkladem Pan Yuhzen šla její maminka. Droboučké výšivky do plátna vypichují historii komunity, trvá i pět let, než je jeden kus hotový: nejprve se ručně vyrábí látka, z bource morušového se získává hedvábí, následně se barví a pak vyšívá.

 

Za Miao se na jaře 2013 vydali redaktoři čínské Marie Claire, z Pekingu je to do míst, kde Miao žijí, přes dva tisíce kilometrů. Procházeli odlehlými vesničkami, poslouchali a dívali se, jak ženy vyšívají a učili se. Vznikla tak nádherná kolekce, která se inspirovala v tradičním umění a její výstava proběhla před časem v Paříži. „Oslovili jsme slavného čínského návrháře Wang Peiyi, který s námi objížděl vesnice lidu Miao a snažili se vcítit do této tiché práce. Snad to lidem pomůže pochopit ducha prastaré Číny,“ přeje si šéfredaktorka čínské Marie Claire Deng Li.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole