Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Jarní Budapešť

Text: Lucie Radová a Nga Luongová, foto: Getty Images/18.5.2017
Nejlepší čas pro návštěvu Budapešti jsou rozhodně jaro a podzim. Možná byste se divili, ale naopak v zimních měsících je tu pořádná zima! Na Budapešť si dopřejte alespoň tři dny. Slibuji, že i za tak krátkou dobu se tu pořádně zrelaxujete.

Co nesmíte vynechat?

  1. Objevujte Budapešť  na městském kole

Podle mého názoru nejideálnější způsob, jak poznat Budapešť je buď ve žlutých tramvajích nebo na městských bicyklech, kterým se tu říká BuBi. Město je na cykloturisty výborně připraveno. Vždyť se také pravidelně umisťuje v první patnáctce nejpřátelštějších cykloměst na celém světě! V minulých letech tu bylo vybudováno na 200 km cyklostezek a v současné době je cyklistům k dispozici přesně 1 286 městských kol. Po Budapešti je rozmístěno 112 stanovišť na kterých si kolo můžete vypůjčit a pak vrátit.

Vypůjčení kola není komplikované, a to ani pro víkendového návštěvníka města. Jediné, co budete potřebovat jsou kreditní karta, mobilní telefon a trochu trpělivosti. Na platební kartu si kolo můžete vypůjčit pouze na stanovištích s platebním terminálem. Pak už jen následujte instrukce na displeji. Pokud budete mít štěstí, podaří se vám kolo vypůjčit během pár minut.

  1. Termální lázně - povinný relax

Budapešť sedí na mozaice téměř 125 termálních pramenů. Vybírat si tak můžete mezi sedmi lázeňskými komplexy.

Mapa lázní a pláží

Já jsem navštívila ty neznámější – Gellért. Na jejich návštěvu si určitě vyhraďte alespoň tři hodiny. Já dorazila v pozdějších odpoledních hodinách s tím, že v lázních strávím maximálně 90 minut. Dost jsem pobyt podcenila, a to nejsem žádný lázeňský povaleč. Komplex Gellért čítá osm bazénů a bazénků. Včetně toho venkovního, kde jsou jednou za čas spuštěny mořské vlny. Na zahradě najdete také saunu se sudem s ledovou vodou. Před Gellértem je BuBi stanoviště. Můžete sem tedy pohodlně dojet na kole a po koupelích zase nasednout bicykl a jet vesele dál.

  1. Nechte cestovat i své chuťové pohárky

Kromě všech důležitých pamětihodností nezapomeňte navštívit také místní trhy. Pokud vám nevadí si na dovolené občas uvařit vlastní jídlo, pak neváhejte a nakupte zde suroviny pro svou velkolepou večeři. Zároveň tu pořídíte ty nejlepší suvenýry pro vaše nejbližší – pořádné klobásy, sýry a koření. Nejznámější trh se nachází v centru: Mercado Central Központi Vásárcsarnok (Central Market Hall). Je otevřen od pondělí do pátku: 9.00 - 18.00 a pak v sobotu od 9.00 - 15.00. V přízemí se pohybují především zákazníci-místňáci. V prvním patře jsou stánky se suvenýry a s hotovým jídlem. Rozhodně tu musíte zkusit vyhlášený langoš!

Jak se dostat (levně) do Budapešti?

  1. Letadlem: jediný přímý spoj je s ČSA (a cenově také nejvýhodnější), zpáteční letenka se pohybuje kolem 3 800 Kč.
  2. Spolujízdou: cesty jsou většinou vypsané na poslední chvíli, nejvíce jich najdete pár dní před odjezdem. Zpáteční cesta vás vyjde na cca 700 – 1 000 Kč (záleží na automobilu a řidiči). Já mám odzkoušený BlaBlaCar a mohu jen doporučit.
  3. Vlakem: zpáteční jízdenka z Prahy se dá pořídit už od 1 200 Kč. Pokud budete cestovat ve skupině 2 - 5 lidí - pak určitě zvažte City Star slevu. A jestli se vydáte na cestu do Maďarska sami, tak se vám spíše vyplatí Relační sleva do Budapešti. Každopádně čím dříve jízdenku koupíte, tím lépe. Výčet všech slev pro česko-maďarské spoje najdete pod tímto linkem - klik zde. Vlaky jezdí z Prahy, Brna a Ostravy několikrát denně. Ten nejdelší je z Prahy a trvá 6h45m.
  4. Autobusem: RegioJetem se pohodlně dopravíte do Budapešti. Cesta trvá necelých 7hodin (ubíhá to ale rychle - můžete se dívat na filmy, poslouchat hudbu z dotykových obrazovek, číst noviny nebo se zdarma připojit na Wifi a brouzdat po internetu) a zpáteční jízdenky můžete sehnat za hubičku.

Top 5 zážitků podle online editorky:

1.  Zoo café 

Hned po vstupu do kavárny budete mít pocit, že se nacházíte ve zverimexu. Nejprve vás překvapí lítající papoušcci, děti držící hady, a pak návštěvníci, kteří jednou rukou míchají kafe a druhou hladí morčata. My jsme si objednali výbornou ledovou kávu s kokosovým mlékem a servírka nám každých patnáct minut přinášela různá zvířata. Během hodinové návštěvy jsme si pochovali ještěrku, chameleona, želvu a králíka. Doporučujeme si udělat rezervaci.

Fejér György u. 3

2. Zoo Budapest

Pokud vás zvířata po návštěvě Zoo café ještě neomrzela, doporučujeme Zoo Budapest, kde to bude bavit nejenom děti, ale i dospělé. Vyhraňte si na to celé odpoledne, obujte si pohodlnou obuv a běžte objevovat svět zvířat. Je tam také stánek s výbornými maďarskými trdelníky kürtőskalács, určitě zkuste.

Állatkerti krt. 6-12

3. Mazel Tov

Kam na zdravou večeři? Rozhodně do restaurace Mazel Tov, kde vás ohromí elegantní interiér. Pochutnala jsem si na křupavém falafelu s pečenými batáty, salátem a arašídovou omáčkou - doporučuji všemi deseti. Mimo jiné tam každý večer hrají živou hudbu, takže pro zamilované páry naprosto ideální!

Akácfa u. 47

4. Szimpla Kert

Pokud máte rádi noční život, moderní hudbu a seznamování se se zajímavými lidmi z celého světa, Szimpla Kert bude něco pro vás! Tento prostor se nese v industriálním, hipsterském duchu. Interiér je plný dekorativních předmětů, které nedávají vůbec smysl, což vytváří takovou nepopsatelně skvělou atmosféru tohoto podniku. 

Kazinczy u. 14

5. Západ slunce

Sedněte si uprostřed železné konstrukce na Mostě Svobody, vylezte na vrchol kopce Gellért či na Rybářskou baštu, svezte se na ruském kolu a kochejte se západem slunce - nejlépe s přáteli nebo drahou polovičkou. 

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole