Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Jak si zorganizovat život, když se cítíte věčně zaneprázdnění

Text: Lorraine Murphy/23.4.2018
Chápu to — život je vážně hektický. Místo toho abychom si stěžovali na náš to-do list, vezměme věci do svých rukou pomocí těchto kroků.

Krok 1. 

Změňte způsob formulace

Kdykoliv se cítíme být zaneprázdnění, máme tendenci to opakovat sobě i ostatním. Žijeme ve společnosti, která stanovuje naši hodnotu na základě toho, jak plný máme pracovní diář. A to mi přijde jako absolutní nesmysl. Všimněte si, jak často se do našeho každodenního slovníku vloudí slůvko "zaneprázdněný". V tomto případě ho zkuste nahradit slovem "plný", které zní pozitivněji a stejnou měrou značí zaměstnanost. Už nejste příliš zaneprázdnění, váš kalendář je jen plný. 

Krok  2.

Zamyslete se nad tím, co jste dělali poslední dva týdny

Když rozebírám to, jak trávím svůj čas, vyvozují se mi celkem konfrontující závěry. Poté, co se mi narodila dcera, tak jsem se vrátila ke sledování Hry o Trůny. Za dva měsíce jsem do seriálu investovala zhruba 60 hodin času. To je samo o sobě v pořádku, nicméně když uvažuji nad tím, proč mi nepřijdou večery velmi produktivní, mám pro to rozumné vysvětlení! Svůj čas si můžete zpětně analyzovat podle diáře nebo pravidelně pomocí aplikací jako je Toggl nebo Rescue Time.

Krok 3. 

Identifikujte dobře strávený čas

Poté co jste si zanalyzovali to, jak trávíte posledních čtrnáct dní, zeptejte se upřímně sama sebe, jestli byste se posunuli blíže ke stanoveným cílům a jestli byste byli štastnější, kdybyste prožili dalších 52 týdnů jako těch předešlých čtrnáct dnů. Pamatujte, že pokrok se rovná spokojenosti a pokud vám to současný rozvrh neumožňuje, pak byste měli tento problém adresovat už teď. Ne zítra, ale teď.

Krok 4. 

Omezte některé závazky

Často si myslím, že něčí schopnost se elegantně vymanit ze závazků je typický znak těch, kteří se skutečně někam posunou. Nezáleží na tom, jak moc vás představa, že vynecháte práci znepokojuje, zkuste si představit kolik času a energie byste díky tomu měli k dispozici. Jak podotkla Zoë Foster Blakeová: ,,Ráda říkám ne ostatním, to ovšem znamená, že říkám ano sobě."

Krok 5. 

Předcházejte tomuto pocitu i v budoucnu

Když říkáte ano nadcházejícím závazkům, zamyslete se nad budoucností jako takovou. Sama jsem se provinila tím, že jsem kývla na mezistátní vystoupení, které se bude konat za necelých šest měsíců s domněnkou, že budu mít k dispozici tři bezproblémové, volné dny. Různá vystoupení se pak jen hromadí, a s údivem zjistíte, že je váš rozvrh stejně tak těsný jako ten dřívější. Myslete proto realisticky — kdykoliv se přistihnete, že si do svého diáře přidělujete stále další povinnosti, které vás v budoucnu pohltí.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole