Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Hipstermánie v Čechách: Jak se žije mladým lidem nejznámější subkultury?

V. Štefanová, O. Formánek/12.8.2014
Reklama

Hipster. Nejznámější subkultura dnešní doby. Na internetu se to hemží návody à la „10 znaků, podle kterých poznáte hipstera“, kde je typický exemplář popsán stylem jak z atlasu hub či brouků. Samečci prý mají plnovous či knír podobný těm z dob císařpána. Samička nosí věci z babiččina šatníku, starožitná veteš je pro hipstera fetišem. Pohrdají korporátními značkami, pokud to není Converse, Vans nebo Apple. Jsou vegani, jezdí na kole (nesmí být horské!), nosí velké brýle, tetování a trika s ironickými motivy, recyklují odpad. Vyskytují se na vltavské náplavce, pořád říkaj. „Berlín“. Tak jsme raději oslovili skutečné pražské hipsterky a hipstery, ať nám o tom něco řeknou.

Miss Cool Cat (27)

Fashion blogerka Terézia je v Praze známá především coby burleskní tanečnice Miss Cool Cat. Jako hipsterka se necítí, i když uznává, že její láska k vintage věcem k tomu může svádět. Hipsteři jsou podle ní všichni, kdo se snaží vymezit vůči mainstreamu. „V Česku se tak ale hanlivě označuje každý, kdo nepije pivo a do města si obléká i něco jiného, než sportovní oblečení.”

Hana Noble (30)

Módní návrhářka tvoří pod jménem Lazy Eye šatyve stylu 40. a 50 let a nedávno si na Vinohradech otevřela svůj butik. Na otázku, jestli je hipsterka, odpovídá: "V původním významu toho slova ano. Hipster je bohém, jeho předchůdci byli beatníci. Byla bych ráda, kdyby se to označení znovu pojilo s lidmi, kteří něco vytvářejí a přinášejí nové podněty. Jinak je to jen móda a konzum."

Nina Řeháčková (32)

Má přirozený talent dělat věci kolem sebe krásné. Miluje šaty v pin-up stylu, podvazky, barevné tetování, komiksy a především vaření. Na facebooku má stránku Kuře v podvazkách, kde najdete její skvělé recepty, většinou z ingrediencí z farmářských trhů nebo zahrádek přátel. Vše vždy dokonale nafocené. Styl i zájmy matky dvou dětí s krásnými jmény Meda a Eda lze nazvat ukázkově hipsterskými. Nina to nepopírá a rozhodně ji to nijak nepálí.

Tomáš Nosek (29) a Michal Čáp (25)

„Možná jsme hipsteři kvůli sentimentální lásce ke starým technologiím a vintage věcem obecně,” říkají majitelé obchůdku s polaroidy Polagraph na pražském Žižkově. Ano, polaroidy a hipsteři, to jde často dohromady. Tomáš s Michalem ale dodávají, že jim to přijde podobně trefné, jako když každého, kdo nese lyže, označíte za lyžaře.

Kučín (33)

Výtvarník, kterému nikdo neřekne jinak než Kučín, vyrábí pod značkou Deafmessanger deníky a pohlednice. „Hipster je prý kluk, co má vousy, člověk, co pije sojové latté, čte knížky nebo má doma gramofon. Takže prý i já. Pro většinu společnosti je důležitý si vás někam zařadit. V osmdesátých letech to byli depešáci, metalisti, pankáči, dneska tady máme kategorii hipstera, kam může spadnout skoro každý. Hlavně ten, kdo je zvyklý jen bez názoru vykrádat určitý styl.”

Jakub Mařík (29)

Grafický designér Jakub prodává na svém webu Typoland originální nafukovací nebo plyšová písmena a u nás nedostupné módní magazíny. Z nejčastějších poznávacích znamení hipsterů má hned dvě – knír i plnovous. A co na to Jakub? „Nejezdím na kole, nejsem vegan, nemám tetování... takže hipster jsem kvůli vousům a tomu, že dělám na Macbooku?"

Nadia Sheshukova (28) a František Kast (30)

Nadia s Františkem si ještě společně s kamarádem Štěpánem otevřeli celkem nedávno na Letné knihkupectví PageFive zaměřené na umělecké časopisy, výtvarné publikace a autorské tisky. Takový trošku berlínský styl. „Být hipstery podle nás znamená vybočovat, vyhýbat se standardům, dělat něco nového. Lidi tomu nerozumí, a tak se smějou.”

Jana Pakočka (27) a Daniela Hannová (29)

Jana s Danielou tvoří dvě třetiny foodblogu Vývařovna, který se zaměřuje především na podobné podniky, v jakém se chtěly fotit – řeznictví, mléčné bary, cukrárny s mramorovým dekorem devadesátých let nebo studentské menzy. Prostě ty, které jsou pro střední třídu dnes trochu póvl, zatímco pro hipstery mají své kouzlo. Nebo jak to je? „Nepřipadám si jako hipster, připadám si jako někdo, koho v Praze pravidelně oslovují anglicky, a to mi dělá dobře,” říká Daniela. „Nevím, jestli se cítím jako hipster. Jak se cítí hipster? Jestli jako já, tak ano,” dodává Jana.

Johana Švarcová (30)

Johana studuje režii na FAMU a sebou má zatím půlhodinový film s názvem Ahoj, mám se dobře. Zároveň je také herečka a dýdžejka. „Hipster je člověk, který je cool a hot zároveň. Jsou to lidi, co sleduji trendy, zajímá je móda a příliš dbají na zevnějšek, nosí například i věci, které jsou vyloženě nepraktické a můžou způsobit zdravotní újmu, jako třeba tvrdé platformy. Zkuste je nosit na kočičích hlavách! Sama se jako hipsterka necítím, jsem Johana.”

foto: Ondřej Janů

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama