Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Den Země s čistým svědomím: 5 tipů pro lepší život

Text: Ludmila Hamplová/21.4.2018
Nové tričko, káva s sebou nebo třeba praní prádla, to všechno jsou okamžiky, kdy rozhodujete o životním prostředí kolem sebe. Stačí malé změny, s nimiž můžete začít třeba hned na Den Země.

1. Nakupujte módu vědomě

Taky máte ve skříni věci, co jste oblékla jen párkrát? Možná je na čase protřídit šatník a změnit svůj přístup k nakupování. "Pokud sami eliminujeme impulsivní nákupy levných hadříků, planeta i společnost si oddechne," říká Kamila Boudová, která se udržitelné módě věnuje opravdu do hloubky a stojí za projektem Slou Fashion Days. Stačí „jen“ chtít kvalitní materiál i střih, které vydrží, a vybírat oblečení chemicky čisté a vyrobené za férových podmínek. Příkladem je řada Conscious od H&M, kolekce Sustainable choice v Lindexu nebo oblečení v obchodech Tchibo. Mimochodem, od věci není ani prostudovat si cedulku, která obsahuje informace o složení látky i její údržbě. Sebekrásnější kousek bude k ničemu, když zjistíte, že se nesmí prát. Opravdové módní poklady najdete také u českých designérů, kteří navíc dávají práci českým švadlenám.

2. Přejděte na eko drogerii

Praní ani mytí nádobí se bez trochy chemie neobejde, ale i tady můžete požívat prostředky, které životnímu prostředí neškodí. „Vybírejte výrobky s nízkou „dávkou“, ale vysokou účinností. U pracích prostředků samozřejmě i při nízkých teplotách praní,“ doporučuje Radek Marták, vedoucí výzkumu a vývoje Feel Eco. Pokud chcete vědět, co opravdu obsahují třeba prací prášky nebo tablety do myčky, které používáte, podívejte se na „datové listy složek“. „Zní to složitě, ale právě tam najdete skutečné složení výrobků. V kosmetice to musí být přímo na obalu, u prostředků péče o domácnost to najdete na webu. Ta chvíle navíc strávená u internetu se vyplatí, uděláte si obrázek, jak liší proklamované slogany od skutečnosti. Nebo v ideálním případě shodují,“ dodává. Užitečné je také vědět, zda výrobky prošly dermatologickými testy a ideálně, zda jsou vyrobeny na bázi přírodních rostlinných složek. Vodítkem může být například mezinárodní ochranná známka Vegan Society.

3. Neplýtvejte jídlem

Jídlo je základem našeho života, přesto doma až 25 % potravin vyhazujeme. Nejčastějším důvodem, proč jídlo končí v koši, je, že je uskladněno nepřehledně. Potom se snadno stane, že načneme balení potravin, i když máme otevřené už jiné, nebo že nakoupíme něco zbytečně a pak to nestihneme spotřebovat. Užitečným pomocníkem jsou průhledné nádoby s víčky, třeba systém IKEA 365+. Mimochodem, vlastní nádoby i sáčky si můžete vzít také na nákupy a vyhnout se tak použití některých jednorázových obalů. Dobře skladované potraviny navíc vydrží déle čerstvé. Pečivu bude lépe v chlebníku než v igelitovém sáčku. Mouka a dalším sypké potraviny patří do uzavíratelných dóz ze skla nebo plastu.

4. Hledejte kávu s dobrým původem

Neumíme si bez ní představit den, ale tušíme, odkud pochází? Pěstování běžné kávy je extrémně ekologicky náročné. "Kávové plantáže se nachází v chudých zemích světa, kde neplatí přísné předpisy jako v Evropě. Na velkofarmách se tak běžně používají doslova chemické dryjáky," přibližuje Daniel Kolský, zakladatel první středoevropské fair-trade pražírny a sítě kaváren mamacoffee. V roce 2007 vycestoval do Etiopie a rozhodl se, že lidem (nejen) v Česku zprostředkuje kávu s jasně dohledatelným a etickým původem. "Zrnka kávy, která končí ve vašem šálku, sledujeme od začátku jejich cesty. Zaručujeme farmářům spravedlivé výkupní ceny a díky tomu mohou jejich děti chodit do škol, farmy se rozvíjí a zároveň více myslí na životní prostředí," shrnuje kavárník, který může pyšně říct, že každého "svého" farmáře zná jménem.

5. Sáhněte po přírodní kosmetice

To, co přijde do kontaktu s naší pokožkou, ovlivňuje naše zdraví i stav celé planety. Například drobné plastové kuličky obsažené v některých peelinzích nebo sprchových gelech putují kanalizací do řek a oceánů. Lepší je tak sáhnout po eticky a ekologicky vyráběné kosmetice. Napadlo vás někdy, že řada syntetických složek je jen levnou napodobeninou původních přírodních surovin? Podle Michaely Deákové, bloggerky (www.mitsuuko.cz), si ve složení všímejte, zda kosmetika obsahuje za studena lisovaná rostlinná másla oleje, která jsou rozhodně vhodnější než silikony a minerální oleje, jemné cukerné tenzidy místo sulfátů či jíly a škroby místo mastku. Parabeny či konzervanty pak mohou nahradit éterické oleje nebo vitamín E. Samotné slovo "přírodní" na obalu však nezaručuje původ surovin, důležitá je certifikace, jako například Ecocert, BDIH, NaTrue nebo Demeter. Více se o opravdu přírodní kosmetice dozvíte také na akci Green Beauty Market, která se uskuteční 9. až 10. 11. v Praze.

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole