Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Chystáte se zařizovat bydlení? Nechte si poradit od interiérového designéra!

Sonja Ćuková/6.1.2017
Přinášíme vám rozhovor s bytovou designérkou (nejen) o tom, co je dobré vědět dřív, než se pustíte do rekonstrukce.
Reklama

 Silvie Michenková je bytová designérka, která se v roce 2002 rozhodla, že si sama navrhne kompletní interiér svého nového domu. Pozitivní ohlasy okolí na její práci byly natolik inspirativní, že se Silvie rozhodla věnovat se bytovému designu i profesně. Nyní se věnuje zařizování bytových i komerčních interiérů pod značkou Pleasant Design a my jsme se rozhodli ji pro vás trochu vyzpovídat. 

Silvie Michenková se svým synkem.

Interiérovému designu se věnujete už nějakou řádku let. Můžu se zeptat, kde jste působila dřív?
Interiérovému designu se věnuji od doby, kdy jsme si postavili dům a já jsem měla možnost navrhnout interiér našeho domu od A až po Z. Strávila jsem nad tím mnoho týdnů, studovala jsem různé časopisy o bydlení, hledala jsem nejvhodnější materiály do kuchyně, do koupelny, podlahy, světla, barvy, textilie, dekorace až po design vypínačů. Vše jsem chtěla mít dotažené až do konce, ale hlavně mě to velmi bavilo. Zjistila jsem, že je docela fuška toto všechno zařídit a sladit, aby byl celkový dojem příjemný, útulný a zároveň funkční. Od té doby jsem si časopisy o bydlení nepřestala kupovat a kochám se krásnými interiéry dodnes. Po dokončení domu jsem byla na mateřské dovolené a přitom jsem se věnovala vizážistice a svému obchůdku s farmářskými potravinami. 
 
Bylo pro Vás těžké všeho nechat a vydat se na vlastní pěst do navrhování interiérů?

Po několika letech na mateřské dovolené a podnikání s farmářskými potravinami jsem cítila, že potřebuji změnu. Přemýšlela jsem, kde bych se mohla realizovat a pak jsem si náhodou přečetla inzerát, kde hledali interiérového designéra. V ten moment jsem si uvědomila, že to je to, o co se celý život zajímám, baví mě to a naplňuje, ale vůbec mě nenapadlo, že by to mohla být i moje práce. Rozhodla jsem se tedy, že si v tomto oboru doplním vzdělání a přihlásila jsem se na roční rekvalifikační kurz Akademie Home Stagingu a Interiérového Designu v Praze. Lepší školu jsem si vybrat nemohla, jelikož ji vede interiérová designérka Jitka Kobzová, která žila a pracovala 20 let v zahraničí – v Dubaji a v Londýně, kde získala mnoho cenných zkušeností, které nám pak mohla předat. Když mi tato uznávaná designérka pochválila můj projekt s tím, že má z toho husí kůži, jak se jí to líbí, tak to pro mě bylo víc, než závěrečný diplom, bylo to spontánní a ze srdce. Navíc to pro mě bylo potvrzení, že jsem se vydala správnou cestou. A také bych chtěla zmínit paní Zuzanu Wiesnerovou, vynikající designérku a lektorku, která je jednička ve svém oboru a jsem s ní dodnes v přátelském i pracovním kontaktu.
 
Začátky jistě nebývají snadné...

Máte pravdu. Navíc je u nás interiérový design mnohem méně rozšířený než v zahraničí. U nás lidé spíše investují do věcí, které jsou takzvaně více vidět, např. do aut, elektroniky apod. V zahraničí je to naopak, lidé nejvíce investují do svého "hnízda", aby bylo příjemné a útulné a až potom přichází to ostatní. Navíc tato práce funguje převážně na doporučení, jelikož vstupujete lidem do soukromí a lidé neradi oslovují někoho, o kom nic neví. Což samozřejmě chápu. Nevýhodu však je, že na začátku moc doporučení nemáte.
 
Kromě bytového designu se zaměřujete i na návrhování komerčních interiérů, vzorových bytů/domů či přímo navrhujete nábytek na zakázku. Existuje jedna oblast, která vás osobně baví nejvíc?

Baví mě všechny tyto oblasti, ale jelikož mám 3 děti a děti všeobecně mám moc ráda, tak nejraději pracuji pro tyto malé klienty a vytvářím jim jejich království na míru. Jejich radost je pak pro mě největší odměnou.

 
S jakým klientem se Vám pracuje lépe – s tím, který nemá vůbec žádnou představu o výsledném interiéru nebo vám naopak "do všeho kecá"?

U této práce by měl být designér i trochu psycholog a být empatický. Dobrý designér by měl nejdříve poznat klienta, který tam bude žít, jeho životní styl, záliby, přání a podle těchto indicií navrhnout interiér na míru. Většinou má klient nějakou představu, ale neví jak ji zrealizovat, neumí si představit barevné schéma, rozmístění nábytku, neví jak pověsit závěsy, obrazy, osvětlení, dekorace atp. Úkolem designéra je být poradcem klienta a jeho představu dle svých znalostí a zkušeností navrhnout a zrealizovat. Navíc designér spolupracuje s ověřenými kvalifikovanými řemeslníky a ušetří tak klientovi spoustu času a někdy i peněz za nekvalitně provedenou práci. 
 
Kde hledáte inspiraci? V historii? Na designových workshopech, výstavách?

Inspirace je všude kolem nás, stačí se rozhlédnout. Já nejvíce čerpám v přírodě, ta je pro mě největší inspirací. Workshopy ale také ráda navštěvuji.
 
Jaký styl upřednostňujete vy sama?

Já mám ráda eko styl i skandinávský styl, ale líbí se mi hlavně jednoduché vzdušné interiéry, kde jsou zastoupeny přírodní prvky a které působí útulně a zabydleně. 
 
Co všechno by měl mít klient pro vás připravené, ještě než vás osloví?

Měl by si především dát čas, aby si v klidu ujasnil, co se mu líbí, v čem se bude cítit příjemně, jakou by chtěl vytvořit atmosféru, a nehledět na to, co se líbí sousedovi. Měl by se ve svém novém interiéru cítit jako doma a ne jako na návštěvě nebo v katalogu o bydlení.
 
Popište nám, jak by mělo vypadat Vaše vysněné bydlení...

Své vysněné bydlení už mám, je to domeček se zahrádkou u lesa. Co se týká interiéru, tak jsem spokojená, myslím, že se mi to tenkrát před 15-ti lety povedlo podle mých představ, i když jsem během těch let samozřejmě některé věci obměnila, jako je sedačka, obrazy nebo závěsy, ale základ je pořád ok. To znamená jednoduchý vdušný interiér s přírodními prvky.
 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama