Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

CESTOVÁNÍ: Průvodce New Yorkem

Připravila: Nga Luongová/19.1.2018
Plánujete cestu do New Yorku? Co všechno byste měli vidět nebo zkusit během jednoho týdne? Čtěte dále.

New York byl na mém seznamu nesplněných přání již od mého dětství, a proto jsem si říkala, že už nastal pravý čas to změnit. Pokud tu chcete strávit týden, máte obrovské štěstí, protože nyní máte před sebou ultimátního průvodce Velkým jablkem. 

DOPRAVA

Pokud nebudete bydlet na Manhattanu nebo nechcete ztrácet čas chozením pěšky, rozhodně si pořiďte týdenní Metro card za $33 + $1 za kartu (mějte u sebe hotovost), kterou pořídíte v automatu v každém metru. Vyplatí se to. Dokážu toho prochodit hodně, ale věřte mi, že newyorské ulice jsou tak dlouhé, že vás to chození začne odrazovat. 

Stáhněte si offline mapu Google a aplikaci na dopravu (funguje bez internetu), například New York Subway MTA Map nebo City Mapper. Ušetří vám to hodně času. Nebo se zeptejte kolemjdoucích, nestalo se nám, že by nám nikdo nepomohl.

Pokud se budete vracet pozdě v noci, doporučujeme subway nebo Uber, kterým jsme cestovali docela často. Jediným mínusem je to, že musíte mít internetové připojení, ale to jsme vyřešili tím, že jsme si pořídili SIM kartu s internetem na týden přibližně za $27.

TURISTICKÁ MÍSTA

Co všechno patří mezi turistická místa, a co rozhodně nesmíte vynechat? Projděte se Central Parkem, dejte si oběd na lavičce a nakrmte hladové veverky. Pokud máte rádi dlouhé procházky, nevynechejte Bryant ParkBattery Park, Washington Park a High Line. Pokud chcete vidět nebo vylézt na Sochu svobody, projeďte se parníkem na Staten Island - my jsme to vynechali, protože nám bylo řečeno, že to není tak silný zážitek. Fascinuje vás architektura a vysoké budovy? Projděte kolem One World Trade Center, vejděte do obchodního centra The Occulus, zajděte na slavný Wall Street, kde potkáte mnoho kravaťáků. Jestliže se chcete dozvědět něco o americké historii, doporučuju 9/11 Museum (vstup zdarma každé úterý od 17:00) a populární The Museum of the City of New York. Nejsem si jistá, zda mám doporučit Times Square, ale myslím si, že byste se tam měli stavit radši jen jednou, protože po pěti minutách strávených mezi světelnými reklamami toho začnete mít dost.

ZA SKVĚLÝM VÝHLEDEM

Kupte si na internetu vstupenku na Rockefeller (Top of the Rock), čímž zkrátíte dobu čekání ve frontě. Stavili jsme se tam před západem slunce a byl to zážitek na celý život. Slyšela jsem od známých, že výhled z Empire State není tak dobrý. 

Dále doporučuji projít Brooklyn bridge (počítejte s tím, že most má přes 1 kilometr) nebo Manhattan bridge, který jistě znáte z filmů. 

Pokud toužíte po dalším epickém výhledu, svezte se lanovkou z Roosevelt Island na Manhattan, dostanete se na ni i s Metro card.

KAM ZA UMĚNÍM A KULTUROU

Za mě rozhodně Museum of Modern Art nebo-li MoMA. Zkontrolujte, co zrovna vystavují v galerii Guggenheim. V pátek odpoledne dostanete vstup zdarma do Whitney Museum of Art, kde vás okouzlí krásný výhled na město. 

Toužíte zajít na představení? Interaktivní divadlo To Sleep No More jste mohli vidět v jednom díle Gossip Girl (konkrétně 7. díl 5. série). Bohužel jsme ho nestihli navštívit, ale všimla jsem si, že má na internetu mnoho pozitivních recenzí. Jestli máte rádi operu, tak se dají koupit super levné lístky do Metropolitan Opera - v ten den, co mají představení mají někdy kolem poledne zbylé lístky ve výprodeji za 25 dolarů. 

JÍDLO

Na sladké... My jsme se bezhlavě zamilovali do 'signature' banana puddingu z Magnolia Bakery (mají tam také velký výběr cupcaků, doporučuji podnik v Greenwich Village - je to ten za Sexu ve městě, je to tam klidnější než ta na Midtownu), Levain Bakery je vyhlášený svými lahodnými cookies, v Dominique Ansel jsme si pochutnali na cronutech (s cronutem to funguje následovně - prodávají se jenom ráno než jim dojdou, což znamená, že lidé tam čekají ve frontě třeba od 6 ráno než v 8 otevřou. Kolem jedenácté už jsou vyprodané. Můžete si však udělat v předstihu rezervaci na této stránce). Dough je hodně populární místo, kam chodí místní na nadýchané donuty. Zkuste také Georgetown Cupcakes - nachází se v SoHo, každé ráno dají na Twitter/Facebook lokaci a jednu tajnou příchuť. Když ji vyslovíte u pokladny (a pokud ji ještě budou mít), dostanete ji zadarmo.

Na multi-kulti jídlo... Na asijské jídlo rozhodně do Chinatownu, kde jsme si pochutnali na lahodných knedlíčcích dim sum z Nom Wah Parlor. Pokud se chcete zahřát japonskými nudlemi, zajděte do Ippudo - to dlouhé čekání ve frontě za to rozhodně stojí. V Chelsea marketu je mnoho mezinárodních podniků, od berlínského currywurstu až po mexické tacos. Little Italy si zamilují milovníci italské kuchyně.

Na pizzu... Bude vám chutnat kdekoliv. Joe's pizza, EatalyLucali jsou jedny z nejvyhlášenějších pizzerií. 

Na nezdravé... Nestihli jsme Katz Delicatessen, ale slyšeli jsme od známých mnoho pozitivních reakcí. Máte-li chuť na burgery, nezapoměňte zajít do Shake Shacku (doporučuji ten u Brooklyn Bridge). Vtipný je Burger Joint, ten je schovaný v luxusním hotelu za závěsem. Dále mi bylo řečeno, že se máme stavit v Bareburgeru, kde na vás bude opět čekat dlouhatánská fronta. 

Na zdravé... Zdá se, že se mnoho Newyorčanů snaží vést zdravý životní styl, a proto podniků se zdravou výživou tu je nemálo. Velmi trendy jsou džusy a tekutá strava, například v Greecologies jsem si dala bezkonkurenční matcha shake slazený datlemi. Na vynikající saláty si zajděte do Sweetgreen.

Na drink s výhledem... Mr. Purple v Lower East Side nebo Bar 54 u Times Square. 

NÁKUPY

Nevadí vám velké obchodní domy? Macy's, Century 21, Blooming's Dale nebo Saks bude něco pro vás. Já osobně preferuji kamenné butiky, a proto jsem nemohla vynechat stylové SoHo. Pro make-up jsem si zašla do showroomu Glossier, odkud jsem si odnesla zkrášlovací suvenýry, které jsem ihned zařadila do mé každodenní beauty rutiny. 

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole