Přejít k hlavnímu obsahu

CESTOVÁNÍ: Průvodce Londýnem

Text: Anna Křenková/23.3.2018
Čaj o páté, královská rodina, doubledecker, červená telefonní budka, pinta piva a fish’n’chips. Ve zkratce je Velká Británie přesně toto. Jestli právě sedíte u počítače a přemýšlíte nad tím, kam vyrazit do zahraničí, přesvědčíme vás, že Londýn je rozhodně skvělá volba.

Jak se tam dopravit?

Nyní se nově vyplatí do Londýna letět s leteckou společností Ryanair. Od letošního roku se tam dostanete z Pardubic za příznivé ceny. Přestože nebudete znát konkrétní termín vaší dovolené, můžete téměř kdykoli zakoupit zpáteční letenku za pět set korun. A to se vyplatí! Letadlo přistane na letiště London Stansted, které je poněkud vzdálené od centra, ale společnost National Express jezdí z letiště přímo do několika míst v centru Londýna. Autobus odjíždí každých 20 minut a jízdenky lze zakoupit online nebo v pobočce, která sídlí v příletové hale.

Doprava v Londýně nepatří mezi nejlevnější záležitosti, nicméně i na ni můžete ušetřit. Výlety za památkami lze naplánovat tak, že se dopravíte pěšky. Ale pokud chůze není zrovna vaše oblíbená aktivita, můžete na stáncích za 5£ zakoupit Oyster card (která u nás funguje podobně jako Lítačka). Kartu si můžete nabít na libovolnou částku a když ji na konci pobytu vrátíte, dostanete 5£ zpět.

Kam za jídlem?

Pastries, cakes, fish and chips, beef pies. Toto vše a mnoho dalších tradičních britských dobrot stojí za to ochutnat. Pro dobrý beef pie či fish and chips se stačí vydat do nejbližšího pubu (TIP: čím zapadlejší a obyčejnější bude, tím lépe!). Pokud ale toužíte po větším zážitku, The Sherlock Holmes Pub, který se nachází přímo vedle Trafalgar Square, vám přesně toto nabídne. V horním patře můžete dokonce posedět vedle Sherlockovy kanceláře. Pokud dostanete chuť na cake, vydejte se do St. James parku, kde najdete příjemnou kavárnu s nabídkou klasických britských zákusků jako jsou scones, victoria sponge nebo lemon drizzle cake. Cestou městem se nezapomeňte zastavit na cream tea nebo-li čaj o páté. Rozhodně nezapomenutelný zážitek.

Kam se podívat?

Pokud jste v Londýně poprvé, stojí za to vidět již zmiňovaný Trafalgar Square, St. James Park, Buckingham Palace, Big Ben, The Westminster Abbey, The Tower of London nebo The Tower Bridge. Stručně řečeno: londýnské must-see. Pokud se tam naopak vracíte již po několikáté, vyplatí se vidět místa jako jsou galerie Tate Modern, která sídlí kousek od zastávky Waterloo a nyní zahrnuje i výstavu Pabla Picassa. Dalším místem je National Gallery, jež se nachází přímo na Trafalgar Square (na tuto galerii budete potřebovat doslova celý den a lehce snadno se tam ztratíte). V úplném centru Londýně se nachází čvrť Shoreditch, která se stala kultovním místem mladých. Najdete tam nespočet obchodů, skvělá jídla z celého světa - zkrátka vše na co si vzpomenete. Je to také skvělé místo pro ubytování přes Airbnb. Posledním tipem, kam se vypravit za nákupy je Camden Town. Jedná se o nekonvenční čtvrť, která působí jako z jiného světa. “Markets” plné nezávislých obchodníků, dobré jídlo, hudba, vintage kousky, Dr. Martens - to vše zde najdete. Ovšem navštívit Camden Town se vyplatí za hezkého počasí.

Tak na co ještě čekáte? Londýn už volá!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole