Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

8 tipů, jak se naučit říkat NE

Karolína Machová/11.9.2015

Umíte říkat NE? Naučte se to! 


Přijde vám trapné říct kolegovi v práci, že nemáte čas mu s něčím pomoct a v restauraci si dáváte dezert, který vám čisník po večeři nabízí, ikdyž na něj nemáte chuť? Umět říct “ne” neznamená, že vás dotyčný nezajímá, nebo že ho nemáte rádi! Lidé, kteří nedokáží říct “ne” si koledují o to, že se na ně postupně navalí takové množství povinností, že ho nebudou schopni stihnout. Výsledkem je pak neustálý stres! Přitom jen opravdu málo z nás je schopno odpovědět na prosbu krátkým slovíčkem “ne”. I když víme, že něco nestíháme, nebo udělat nechceme, odmítat nahlas bez výčitek a pocitů trapnosti většina z nás neumí. Může za to (jak jinak) nedostatek zdravého sebevědomí a málo úcty k sobě samým. 

Od mala jsme vedeni k tomu, že odmlouvat se nemá a že druhým se musí pomáhat. Ano, ale za jakou cenu? Snažit se vyjít ostatním vstříc je sice fajn, ale respektování vlastních hranic je důležitější. 
Takže, přestaňte se zabývat tím, co si o vás myslí druzí a naučte se respektovat sami sebe. Víme jak na to! 1. Přestaňte říkat: ,,Rád(a) bych, ale…” 


Pokud se snažíte vykroutit z večeře slovy ,,Moc rád(a) bych šla, ale je to pro mě hrozně daleko,” dost pravděpodobně se setkáte s odpovědí typu: ,,To nevadí! Přijedu za tebou na půl cesty.” Najít jinou výmluvu už je pak takřka nemožné. Nejlepší je říkat pravdu: ,,Promiň, dnes se mi to opravdu nehodí.” 
Říkat “ne” není neomalené. Je to jen výraz toho, že chcete to nejlepší pro vás. 2. Manipulace

Jedna věc je, když se vás někdo jednoduše zeptá, jestli mu půjčíte auto. Druhá věc ale je, když vám řekne, že má svoje auto v opravně a musí jet vyzvednout syna ze školky, který tam sám čeká. Potom ještě dodá, že pro vás po cestě zpátky dokonce může i něco vyzvednout nebo vám přivést nákup. Vám se začne honit hlavou, že ho přeci nemůžete “nechat na holičkách.” Když mu nepomůžu, nebude to hrubé? Nebo sobecké? Takový člověk moc dobře ví, jak s vámi manipulovat, aby docílil svého. Nenechte se hrou na city zmást a rozmyslete si, jestli se vám to hodí a potom teprve kývněte. Je důležité neztratit respekt k sobě samým. 3. Pocity viny 


Pokud jste celý život zvyklí na všechno přikyvovat, protože je vám trapné říct ,,ne,” z počátku vám může připadat, že se chováte sobecky a že vás za to ostatní budou odsuzovat. Je pravda, že když je vaše okolí zvyklé na to, že pro ně vždycky všechno uděláte, tak je to zprvu asi trochu překvapí a budou se tvářit ublíženě. Jak vy, tak i oni si brzy zvyknou a vy se budete cítit mnohem méně vyčerpaní a budete mít víc energie a času na sebe. A to zní dobře, nebo snad ne? 4. Být sobecký má své pozitivní stránky

Steve Siebold, autor knihy Self-made millionaires zjistil, jaký mají chudí a bohatí lidé přístup k sobectví. ,,Chudí” lidé se na sobectví dívají jako na hřích, kdežto bohatí jako na přednost. 
Věci, které vás dělají šťastnějšími, dokáží rozzářit i ostatní. Zkrátka a dobře, pomáhat se musí, ale nedělejte to za každou cenu. 

5. Umíte si věci správně rozplánovat?


Jestli máte celý diář popsaný úkoly, které nestíháte zpracovat, nemusí to nutně znamenat, že máte víc povinností než ostatní. Dost možná si neumíte své povinnosti správně načasovat. Všechny úkoly si podrobně rozplánujte a zapište do diáře. Tím lépe pochopíte, jak moc toho máte a bude se vám snáze říkat “ne.” A pak nebudete muset usínat s myšlenkami na to, kolik toho další den musíte zařídit a možná, že se po dlouhé době i pořádně vyspíte. 6. “Ano” jako automatická odpověď?


Občas, zejména když jsme zaneprázdnění, máme tendenci na všechno říkat ano, naprosto automaticky, aniž bychom si pořádně promysleli, jestli je to v našich možnostech. Až vás příště někdo o něco požádá, místo automatického “ano” odpovězte, že se potřebujete podívat do diáře, jestli se vám to hodí. 
Takhle si můžete pořádně rozmyslet, jestli by pro vás bylo vůbec možné úkol splnit. Vždycky je lepší říct, že něco neuděláte, než slíbit něco, co nakonec nesplníte, nebo to odevzdáte pozdě.7. Řekněte si o pomoc

Až po vás příště bude někdo něco chtít, nebojte se říct o pomoc buď jemu a nebo někomu úplně jinému. Když si necháte pomoci, znamená to, že s úkolem budete hotoví dřív a budete mít víc času i na další věci. 8. Nezapomínejte, že den má jenom 24 hodin


A z toho byste měli alespoň 7 hodin věnovat spánku a minimálně jednu hodinu sami sobě. Respektujte svůj program, svoje zdraví a svůj volný čas a budete se cítit mnohem lépe! Foto: Pinterest.com

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama