Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

10 tipů, jak lépe fotit na Instagram

27.5.2015

S počtem cca 300 milionů uživatelů je Instagram bezkonkurenčně nejpopulárnější online platformou pro sdílení fotek po celém světě. Chcete, aby vaše fotky vynikly, mezi tou spoustou selfies a fotek kočiček? Vyzkoušejte následujících 10 tipů a uvidíte, že se vám lajky jen pohrnou!

1. VYČISTĚTE ČOČKU

Možná vám to přijde jako jasná věc, ale vsadíme se, že si na čištění čočky nevzpomenete pokaždé. Snadno se vám přitom může stát, že při manipulaci s mobilem sáhnete i na foťák a zanecháte na něm otisky prstů. Ani sebelepší fotograf přitom se zašpiněnou čočkou nic nezmůže.

2. BUĎTE TRPĚLIVÍ

I na mobil jde fotit profesionálně, ale nejde to samo od sebe. Abyste byli úspěšní, musíte každé fotografii věnovat alespoň pět vteřin. Před zmáčknutím spouště se nadechněte, zadržte dech a zpevněte tělo. Dosáhnete tím větší ostrosti fotky, která je u moderních smartphonů s vysokým rozlišením displeje i fotoaparátu zásadní. 

3. NEBOJTE SE HÝBAT

Přejděte do správného místa, tak abyste svůj záběr optimálně vyplnili. Přelezte zábradlí, stoupněte si na židli nebo si klekněte do trávy, vybráním správné pozice výrazně vylepšíte své výstupy.

4. PROMYSLETE SI OBRAZ PŘEDEM

Vysoké rozlišení fotoaparátu vám umožňuje už při focení považovat velkou část scény jako později nepotřebný odpad. Přemýšlejte proto dopředu, kterou část fotografie použijete a kterou zahodíte. 

5. VYUŽÍVEJTE PRAVIDEL KOMPOZICE

Správné rozmístění objektů je alfou a omegou. Pravidlo zlatého řezu rozděluje plochu fotografie horizontálně i vertikálně na třetiny. Pokud nefotíte symetrické záběry, neumísťujte objekty doprostřed, ale právě do třetin. Pomocí mřížky sledujte, jestli jsou všechny linie správně zarovnané. 

 

         

NÁŠ TIP: Nejjednodušším způsobem, jak fotit na Instagram, je fotit na váš smartphone. Nebojte se ale ani digitálních fotoaparátů s vestavěným připojením na wifi, díky čemuž můžete snímky okamžitě sdílet. Většina úspěšných blogerek fotí na zdrcadlovky, které jim poskytují výjimečnou kvalitu snímků. Zaměřte se třeba na nový Nikon D750 s výklopným monitorem, který vám umožní fotit z výjimečných perpektiv. 

6. ZMĚŇTE PERSPEKTIVU

Jeden z nejjednodušších způsobů, jak přidat fotografiím na zajímavosti, je zbavit se zažitého stereotypu focení z úrovně našich očí. Místo toho zkuste experimentovat s focením z různých úhlů. Pojďte do podřepu nebo se naopak zkuste postavit na vyvýšené místo, zídku, židli, atd. Menší předměty, třeba ty ležící na stole, foťte shora. Uvidíte, že různé úhly pohledu dávjí fotce pokaždé jinou náladu.

7. DBEJTE NA POZADÍ

Rušivé pozadí odvádí příliš mnoho pozornosti od toho, co doopravdy fotíte. Všímejte si, co je v pozadí fotografií. Nejlépe budou vypadat jednolité, nevýrazné prvky.

8. VYBERTE SI VHODNOU APLIKACI

Existuje více aplikací na focení, které se liší svými funkcemi. Fotoaparát Google je ke stažení zdarma z obchodu Google Play, poskytuje všechny základní i řadu nadstavbových funkcí, a to bez nutnosti instalace specializovaných aplikací (sphere, panorama, atd). 

9. EDITUJTE

Pořízenou fotografii vnímejte jako polotovar. Editace je přirozenou součástí moderní fotografie, i zkušení profesionálové často fotí s přihlédnutím k tomu, jak budou fotku později upravovat. Ze začátku můžete používat přednastavené filtry, později můžete jednotlivé vlastnosti fotky jako jas nebo sytost nastavovat sami.

10. FOŤTE BĚHEM ZLATÉ HODINY

Termínem zlatá hodina označují profi fotografové první a poslední hodinu slunečního svitu. Tedy brzy ráno po východu a k večeru před západem, kdy je slunce nízko na obloze a jeho světlo má opravdu zlatý nádech. „V tuto dobu je světlo tzv. měkčí a tím vhodnější pro pořizování fotek, tedy nejvíce fotogenické. Focením v těchto časech se také vyhnete tvrdým stínům tvořeným světlem dopadajícím kolmo k zemi okolo poledne, které například na obličeji nevypadají lichotivě,“ radí nadšenec Matěj Šmucr, kterého na Instagramu najdete jako @matescho. Jeho profil je ostatně důkazem, že pokud si dáme na focení záležet, můžeme na Instagramu získat i celé tisíce fanoušků.

Foto: PR, Pinterest.com, Text: Petr Klapper, Jakub Kapušňák, Matěj Šmucr

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole