Přejít k hlavnímu obsahu

ŽENY VE HŘE: Videohry nepatří jen mužům

Foto: archiv/23.12.2018
Stále více žen si klestí cestu technickým oborem, kde převažují muži, a tvoří důmyslné, napínavé a zábavné videohry. Jejich cíl? Proměnit v hráče každého člověka, bez ohledu na pohlaví nebo věk.

Začalo to v srpnu roku 2014. Tehdy internetoví trollové spustili organizovaný útok na ženy ve světě videoher. Jejich tvůrkyně, hráčky, ale také novinářky, které se touto oblastí zabývají, se staly terčem brutálních ataků. Jejich citlivá osobní data se stala věcí veřejnou. Na sociálních sítích i v reálném životě čelily vyhrožování znásilněním a smrtí. Dokonce byl nahlášen bombový útok během univerzitní přednášky jedné z nich. To vše „jen“ proto, že se tyto ženy nebály ozvat a rozhodly se vstoupit do prostoru, který má být vyhrazen pouze mužům.

Když se ale podíváte blíže, zjistíte, že videohry nejsou čistě pánský klub, jak se nejukřičenější trollové snaží všem tvrdit. Naopak, jsou to ženy, které svět videoher mění, a nejen z pozice hráček. Podle zprávy o prodeji, demografii a užívání produktů, kterou v roce 2018 vydalo sdružení Entertainment Software Association, tvoří ve Spojených státech ženy 45 % ze všech hrajících. Poněkud krutou ironií osudu je, že si začaly své místo v branži vybojovávat právě díky útokům známým jako Gamergate. „Pozornost se ve větší míře obrátila k tvůrcům, kteří nesplňovali stereotypní představu o lidech, kteří dělají hry,“ říká dvaačtyřicetiletá Naomi Clark, herní designérka a profesorka herního centra New York University. „Ženy dnes tvoří přibližně polovinu našich uchazečů o studium v bakalářských i magisterských programech.“To, že se ženy věnují videohrám, není úplná novinka.

Přečtěte si celý článek v lednové Marie Claire, kterou teď najdete na stáncích. 

Reklama
Reklama
Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole