Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Ženy do vesmíru nevstoupí. NASA nemá „dámské“ skafandry

Text: Ludmila Hamplová Foto: Unsplash/6.4.2019
Vůbec první plánovaný výstup dvou kosmonautek do vesmíru musel být zrušen z překvapivého důvodu. NASA nemá k dispozici dva skafandry, které by oběma ženám padly tak, aby se v nich mohly dobře pohybovat.

Zní to možná zvláštně, ale správně padnoucí oděv rozhoduje i tom, zda ženy mohou vstoupit do kosmického prostoru. Americká agentura NASA oznámila, že vůbec první plánovaný výstup dvou kosmonautek musí být zrušen. Důvodem je, že nejsou k dispozici skafandry, které by vyhovovaly oběma astronautkám, což znamená vážnou komplikaci.

Anne McClain a Christina Koch tak společně nebudou vyměňovat baterii na plášti mezinárodní kosmické stanice ISS. Společně se přitom měly stát vůbec první ženskou dvojicí, která vystoupila do volného kosmického prostoru. Jenže minulý týden, kdy jeden z výstupů provedla Anne McClain se svým mužským kolegou Nickem Haguem, vyšlo najevo, že se na vesmírné stanici nachází pouze jedna část skafandru ve střední velikosti. Plány NASA tak narazily na „momentální nedostupnost vhodných skafandrů“ pro obě ženy. Proto se při výstupech do vesmíru musí vystřídat a nemohou ve volném kosmickém prostoru pracovat společně. Bohužel tak nebude změněno současné pravidlo, že kdy se na práci ve volném kosmickém prostoru podílely vždy mužské nebo smíšené dvojice.

Obě astronautky mají za sebou řadu zkušeností, které je dobře připravily na takto náročnou práci. Anne McClain je armádní důstojnicí a vojenskou pilotkou. „Chtěla jsem být astronautkou tak od tří nebo čtyř let. Vzpomínám si, že jsem to v té době říkala mámě a nikdy jsem to nezměnila. Něco mě na objevování fascinovalo už od malička,“ řekla už dříve ve videorozhovoru pro NASA. Christina Koch je inženýrkou elektrotechniky a má za sebou výpravy na Jižní pól nebo Arktidu. „Je to pro mě úžasná příležitost a doufám, že dokážu inspirovat lidi, kteří mě budou sledovat,“ citoval astronautku deník Los Angeles Times. Podle ní nezáleží na tom, odkud pocházíte, ale když něco opravdu chcete a uděláte pro to všechno, můžete dosáhnout vytouženého cíle.

Čtěte také:
Co budeme nosit na Marsu? 
Jaká značka sportovního oblečení bude vyrábět vesmírné skafandry?
Bude NASA tisknout lidská srdce ve vesmíru? 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole