Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Ženy byly klíčem k vymýcení divoké obrny v Africe. Dokáží to stejně udělat i s COVIDEM?

Unsplash
Text: Tereza Čaladi, Foto: Unsplash/4.11.2020
Ženy pohybující se ve zdravotnictví v Africe jsou velice důležité pro šíření osvěty v podobě pravdivých informací o nebezpečí nemocí, případně o možném očkování. Jednou z těchto žen je Amina Ahmedová a britské reportérky Jessica Washingtonová a Louise Donovan s pomocí Ahmedové zmapovaly současnou situaci v Africe.
Reklama

Jako mladá dívka Amina Ahmedová sledovala, jak její babička, Hauwa'u Musaová, provádí ženy porody, které trvaly hodiny. A stejně jako její babička strávila roky zdokonalováním vlastních dovedností v porodní asistenci. Udělala to v domácnostech napříč Kano, největším městem v severní Nigérii.

„Naučila mě všechno, co vím,“ říká Amina po telefonu z jejího domova. „Teď mi volá každá žena, která je těhotná.“

Tvarování normy
Tím ale Aminina práce nekončí. Poté, co žena porodí, tato sedmatřicetiletá žena doprovází rodinu do místního zdravotnického zařízení. Tam sestra podá novorozenci dvě kapky vakcíny proti obrně. Je to malá, ale život zachraňující akce. Obrna je vysoce infekční virové onemocnění, které může způsobit paralýzu a smrt, zejména u dětí mladších pěti let.

Dne 25. srpna vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO), že africký kontinent je bez divoké obrny, což je vrcholné vítězství největšího mezinárodně koordinovaného úsilí v oblasti veřejného zdraví v historii. Úspěch kampaně, která trvala tři desetiletí, popsal generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus jako „jeden z největších úspěchů v oblasti veřejného zdraví“ naší doby.

Odborníci tvrdí, že vymýcení divoké obrny v Africe naznačuje, jak náročné může být potlačit nebo eliminovat infekční onemocnění: tato lekce je stále jasnější, vzhledem k tomu, že svět stále bojuje proti šíření COVIDU-19. Již deset měsíců po ničivé pandemii koronavirus infikoval více než 40 milionů lidí po celém světě a zabil 1 milion z nich. Nyní, když země soutěží o výrobu bezpečné vakcíny COVID-19, zůstává otázka: Jak vlády a širší lékařská komunita úspěšně imunizují celý svět?

Využití síly žen
Odpověď by přitom mohla být u žen, které hrály obrovskou roli při vymýcení divoké obrny v celé Africe. Světoví vůdci, vědci a občanská společnost mohou účinněji reagovat na COVID-19 využitím celosvětové moci žen v místních komunitách, říká Sona Bariová, expertka na obrnu WHO.

Před několika desetiletími ochromila divoká obrna každý rok na africkém kontinentu více než 75 000 dětí . V roce 2012 tvořily sazby v Nigérii – nejlidnatější zemi kontinentu – více než polovinu případů na celém světě. Zatímco Evropa je bez obrny od roku 2002 a Spojené státy od roku 1979, divoká obrna zůstala aktivní v některých částech Afriky až do doby před čtyřmi lety, než byla v srpnu 2020 oficiálně prohlášena bez viru. V Afghánistánu a Pákistánu pokračuje dodnes.

Každý rok v Africe stále koluje verze viru známá jako obrna z vakcín. Je to způsobeno mutantním kmenem orální vakcíny proti obrně. Představuje hrozbu, ale její míra je nízká –

letos bylo hlášeno 172 případů a nulové úmrtí ve 14 zemích – a vyskytuje se v oblastech, kde existují mezery v imunitě. Bez zdravotnických pracovníků je stále pravděpodobné, že divoká obrna by byla zodpovědná za pokračující úmrtí tisíců dětí v celé Africe každý rok. Klíčové byly ženy jako Amina: vybudovaly si důvěru, pomohly očkovat a nakonec nemoc vymýtily. Stovky tisíc pracovníků v první linii podalo nebo pomohlo podat vakcínu odhadem 51 milionům nigerijských dětí za jediný měsíc v roce 2019 – převážnou většinu z nich tvořily ženy.

Stavět na důvěře
„Dokázali to, protože jim byl umožněn přístup do domu,“ vysvětluje Bariová. „V mnoha komunitách by mužům nebyl umožněn přístup.“

Velká část Amininy práce zahrnuje přesvědčování manželů nových matek o výhodách očkování – nejen proti obrně, ale také proti tuberkulóze, hepatitidě a meningitidě .

„Setkám se s nimi kvůli domluvě,“ říká Ahmed a odkazuje na muže, kteří se očkování obávají. „Mnohokrát po rozhovoru souhlasí.“

Jejich zaváhání je pochopitelné. Dezinformace o vakcínách jsou již dlouho hlavní překážkou imunizačního úsilí v tomto regionu. Jsou do značné míry zodpovědné za přetrvávání nemoci v Afghánistánu a Pákistánu.

Se smlouvou na divokou obrnu jsou spojena obrovská rizika. Navzdory tomu panovaly obavy ohledně bezpečnosti vakcíny před její eradikací v Africe. To tvrdí profesorka Rose Lekeová, předsedkyně Africké regionální certifikační komise WHO pro vymýcení obrny. V roce 2003 čtyři státy v severní Nigérii pozastavily imunizační programy po nepodložených tvrzeních, že vakcína proti obrně byla součástí amerického spiknutí s cílem učinit muslimské ženy neplodnými.

Vyvrácení mylné představy
Pracovnice ve zdravotnictví přesto putovaly mezi miliony domácnostmi, skupinovými setkáními a místy uctívání, aby šířily informace – a vyvracely mylné představy – o obrně i vakcíně. Důvod, proč byly informace dobře přijaty, říká Alice Awuor-Oyuková, starší zdravotní poradkyně Save the Children , byl jednoduchý. Ženy žily a pracovaly ve svých vlastních komunitách a nebyly považovány za outsidery.

Amina říká, že věří, že vakcínu COVID-19 by její komunita uvítala, a to navzdory dezinformacím, které i nadále vrhají stín na imunizační programy, pokud jsou ženy jako ona připraveny poskytovat veřejné informace a vzdělávání. „Lidé mi věří,“ říká, „takže je snadné je přesvědčit.“

Nyní, v boji proti dezinformacím v éře Covid, bude nutné tuto práci replikovat. Když vědci uspějí ve vývoji vakcíny COVID-19, její zavedení bude stejné, ne-li ještě náročnější, než přijetí divoké obrny, říkají odborníci – a její úspěch bude pravděpodobně záviset také na ženách.

Podle údajů OSN tvoří ženy ve většině regionů 70% zdravotnických pracovníků a 80% zdravotních sester. Výsledkem bude, že to budou ženy jako Amina, které pravděpodobně budou muset zmařit konspirační teorie komunity, říká Awuor-Oyuková.

„Pokud [zdravotnické ženy] nepřijmou vakcínu, bude to problém,“ říká profesorka Helen Reesová, výkonná ředitelka Institutu pro reprodukční zdraví a HIV na univerzitě Witwatersrand v Johannesburgu . „Jsou to lidé, kteří budou páteří informačních programů pro ostatní dospělé.“

Podle Awuor-Oyukové však vedle tlaku na výrobu vakcíny COVID-19 dochází i k vzestupům hnutí odpůrců vakcín v Evropě a ve Spojených státech. Mezitím na africkém kontinentu učinila staletí kolonialismu, lékařských experimentů a nedávných rasistických komentářů ohledně testování vakcín COVID-19 na africké populaci mnoho lidí v regionu zvlášť opatrnými.

„Lidé se bojí,“ říká Lekeová z WHO. „[Lidé na sociálních médiích] říkají Afričanům: Neberte žádné vakcíny; přicházejí Vás eliminovat.“

Ochrana komunit
Kdy bude vakcína připravena, stále není jasné. Britská Oxfordská univerzita vede jeden z nejpokročilejších globálních programů pro její nalezení zahrnující účastníky ve Velké Británii, Brazílii a Jižní Africe a související studii v Indii. Rusko se stalo první zemí na světě, která v srpnu schválila vakcínu, a od té doby vyvinula druhou, ačkoli kritici varují, že pro zajištění bezpečnosti není dostatek testů.

Ještě předtím, než bude k dispozici, hrají zdravotní pracovníci jako Amina ústřední roli při udržování bezpečí svých komunit. V prvních měsících pandemie zahájila Amina zdravotní kampaň zaměřenou na vzdělávání rodin v jejím rodném městě o důležitosti mytí rukou, sociálního distancování a nošení roušky.

„Říkám jim, že COVID-19 je skutečný a musí dodržovat pravidla,“ vysvětluje. „Stejně jako obrna, i přechod od domu k domu a vyprávění obyvatelům [o současné situaci] nesmírně pomůže.“

Její práce je kritická: Když bude vakcína nakonec vyrobena, je nepravděpodobné, že bude k dispozici všem. Zdravotničtí pracovníci do značné míry souhlasí s tím, že okamžitou prioritou bude očkování dospělých nad padesát, stejně jako zdravotnických pracovníků, zaměstnanců pečovatelských domů a dalších zranitelných skupin.

Zatímco svět čeká, Amina bude pokračovat ve svém celoživotním díle. To znamená, že vzdělává a chrání svou malou komunitu v Kano, dovednost, kterou se naučila od své babičky. A až přijde čas, abychom pomohli s dodáním životaschopné vakcíny proti koronaviru, bude Amina první na řadě.

Čtěte také: Konec módy butikové aneb zmizí kamenné obchody nadobro?

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama