Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Žebříček nejzdravějších zemí světa. Jak obstálo Česko?

Text: ALŽBĚTA DYTRYCHOVÁ, Foto: Unsplash/19.5.2020
Index prosperity Legatum ukazuje, v jakým zemích je nejlepší zdravotní péče.
Reklama

O úrovni zdravotnictví se v posledních týdnech hovoří snad ve všech pádech. V některých zemích ji obyvatelé vychvalují, jinde naprosto selhala. Index prosperity Legatum se v roce 2019 zaměřil na zdravotnictví ve 167 zemích světa, ve kterých zkoumal 12 pilířů zdravotnické péče - od počtu zdravých obyvatel, přístupu ke zdravotnické péči až po míru úmrtnosti. 

Severské země vs. asijští tygři
Možná vás nepřekvapí, že mezi deseti nejzdravějšími zeměmi se umístilo Norsko, Island či Dánsko. Tyto země dlouhodobě patří k nejlepším zemím k životu, což potvrzuje třeba i žebříček City Wellbeing Index. Jenže i tyto severské státy by měly mít oči na stopkách. Velkými konkurenty jim je třeba Singapur, Japonsko, Jižní Korea nebo Hongkong. Tedy země, které podle odborníky poměrně dobře zvládají i nemoc Covid-19. 

Jak asijské státy bojují proti koronaviru?
"Mnoho Japonců běžně nosí masku na obličeji, a to je také jeden z důvodů, proč zde nemáme tak velké ohnisko nakažených," vysvětluje lékařka Mika Washio pro BBC. "Navíc více než 60 % Japonců absolvuje každoroční zdravotní prohlídku." Velmi podobné je to i v Jižní Koreji, kde momentálně čerpají ze zkušeností s respiračním onemocněním Mers, které zemi zasáhlo před pěti lety. „Před vstupem do mnoha budov se kontroluje tělesná teplota a velké budovy dokonce mají nainstalované termokamery," uvedl lékař Brandon B Suh, který zároveň říká, že zdravotnická péče je pro Jihokorejce velmi dostupná. 

A co Česká republika?
České zdravotnictví se sice v žebříčku nedostalo do pomyslné TOP 10, i tak ale nemusí vůbec smutnit. V žebříčku zaujalo 28. místo, a skončilo hned za Kubou, Finskem, Kanadou nebo Belgií. Hůře dopadlo Slovensko, které se nachází na 43. místě. Přesto všechno je důležité myslet na to, že podobné žebříčky jsou velmi orientační a nemusí plně korespondovat s realitou. 

TOP 10 nejzdravějších států podle Indexu prosperity Legatum:
1. Singapur
2. Japonsko
3. Švýcarsko
4. Jižní Korea
5. Norsko
6. Hong Kong
7. Island
8. Dánsko
9. Nizozemsko
10. Rakousko

Napsáno pro Marianne.cz

Nechte si zaslat aktuální číslo Marie Claire až domů za stejnou cenu jako na stáncích po celé České republice. Neplaťte ani poštovné! Objednávejte zde

Čtěte také: Jak pomáhají nejbohatší ženy světa v boji proti COVID-19?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama