Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Zakáže Trump v Americe populární sociální síť TikTok?  

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Unsplash/31.7.2020
“Jde o něco, o čem aktuálně diskutujeme...”  

Ministr zahraničí Mike Pompeo řekl tento týden novinářům, že současná administrativa zvažuje zákaz čínských sociálních sítí, včetně TikToku. Aplikace, přes kterou mladí sdílí videa, se stala okamžitě naprostým hitem. Ovšem také je často obviňována, že shromažďuje osobní údaje svých uživatelů pro čínskou vládu. Toto tvrzení však mateřská společnost TikToku ByteDance odmítá.  

“Nechci s tím jít rovnou k prezidentovi, ale jde o něco, o čem aktuálně diskutujeme...” řekl Pompeo.  

O tomto kroku však neuvažují pouze Spojené Státy. Indie, jakožto jeden z největších TikTokových trhů dokonce aplikaci (spolu s dalšími 59 jinými pocházejícími z Číny) v minulém týdnu zakázala. Nechtějí prý riskovat národní bezpečnost a ohrožení suverenity a integrity” státu. Stejné rozhodnutí možná brzy udělá i Hongkong, protože Čína podle agentury Reuters oznámila, že zavede nové zákony o národní bezpečnosti pro tuto oblast.  

Debata o TikToku započala poté, co Amerika začala zavádět restrikce týkajících se technologického gigantu Huawei, společnosti, která se snažila přivést do celého světa v květnu síť 5G. “Příliv se obrací proti Huawei jak si začínají lidé z celého světa uvědomovat rizika...” prohlásil Pompeo po zavedení sankcí.  

“Huawei je pouze testovací případ,” řekl James Sullivan, vedoucí britského kybernetického výzkumu, BBC. Británie totiž také sankce vůči této společnosti zavedla. “Je to pravděpodobně jen začátek trendu západních zemí, které se postupně pokusí 'potopit' velké čínské technologické společnosti.” 

Pompeo tvrdí, že pokud používáte TikTok je to v podstatě stejné, jako byste rovnou dávali informace Čínské komunistické straně. Ovšem americká vláda ještě musí předložit důkaz, zda je toto tvrzení podložené, aby mohla zahájit další vlnu restrikcí.  

Čtěte také: Výzkumníci zjistili, že seznamovací aplikace jako Tinder nebo Grinder prodávají vaše osobní data

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama