Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Z čeho se budou vyrábět látky budoucnosti? Zapomeňte na bavlnu! 

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Unsplash/27.11.2018
Výzkumníci přináší alternativy tkanin, které vypadají dobře, jsou příjemné na dotek, a ještě pomáhají planetě. Chcete vědět z čeho?  
Reklama

Spotřebitelé si již tak zvykli na syntetické textilie, že si ani neuvědomují, kolik škody mohou způsobit jak planetě, tak jejich tělu. Už jen pro obarvení těchto látek se používají velmi silné chemikálie, které mohou způsobit mnoho zdravotních problémů mezi které patří bolesti hlavy, ale dokonce i záchvaty. Na pěstování všudypřítomné bavlny se zase spotřebuje obrovské množství vody. Pravděpodobně je na čase, oblékat se mnohem uvědoměleji. Proto přicházejí badatelé z celého světa se stále novými substituty, které je možné použít. Co takhle kožené kalhoty z ananasu nebo kabát z klejichy? 

Klejicha 
Také jste si zamilovali péřové kabáty a bundy? Ale uvědomili jste si někdy, čím jsou doopravdy vycpané? Ano správně peřím, které je ovšem získáváno často velmi krutým způsobem. Tato surovina by ale mohla být snadno nahrazena klejichou – rostlinou, jejíž dutá vlákna, která produkuje, výborně izolují teplo. Klejichou se navíc živí housenky, takže čím více jí vysadíme, tím více bude kolem nás motýlů.  

Ananas 
Listy tohoto exotického ovoce většinou vyhazujeme. V tomto případě ale rozhodně nejde o odpad. Jejich silná vlákna mohou být použita k vytvoření měkkých a lehkých tkanin, které jsou nejen odolné, ale také voděodolné. Ve skutečnosti se tato látka používala ještě před velkým boomem bavlny, a to především na Filipínách. V závislosti na způsobu manipulace s vlákny, lze z ananasu vytvořit textilie podobné kůži i lnu.  

Konopí 
Cannabis sativa je doslova zázračná rostlina, a to nejen díky svým léčivým účinkům. Roste velmi rychle, nepotřebuje hodně vody a ani nezabírá moc prostoru. Jde dokonce i o přirozený odpuzovač škůdců a vrací půdě 60 až 70 % živin. Konopná tkanina je tedy velmi ideální. Ačkoliv může být zpočátku tuhá, opotřebením se stává měkčí a měkčí. A abychom nezapomněli, je i hypoalergenní.  

Houby 
Od nákladů na chov hospodářských zvířat, přes hrozné zacházení s nimi, až po chemické procesy spojené s barvením jejich kůže... tento materiál si opravdu zaslouží nějakou náhražku. A to hodně rychle! Kořenová struktura hub může být tím správným řešením. Houbová vlákna rostou velmi rychle a jsou naprosto obnovitelná a rozložitelná. Také jejich semišová textura je velmi snadno využitelná a dokáže imitovat kraví či hadí kůži.  

Banány 
Přibližně jedna miliarda tun kmenů banánů se každoročně vyhodí, přitom mohou být, podobně jako listy ananasu, využity v textilním průmyslu. Faktem je, že tato surovina se užívala k výrobě látek v Japonsku již od 13. století. I přesto, že je tato tkanina velmi pevná, zůstává měkká a prodyšná a její lesk je často srovnáván i s hedvábím.  

Kukuřice 
Abychom mohli vytvořit textilii z kukuřice, musíme se zaměřit na její rostlinné cukry. Finálním produktem je pak nemačkavá, měkká látka. Tu například využila firma Reebok ve své kolekci netoxických tenisek. 

Pomeranče 
Salvatore Ferragamo se stal prvním módním domem, který využil citrusové plody k vytvoření celé kolekce pro rok 2017. Jednotlivé designy byly vytvořeny z celulózy, která je vedlejším produktem při tvorbě džusu. Tato vlákna jsou velmi oblíbená pro svou jemnost a lehkost.  

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama