Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Výhody i nevýhody OSVČ v mateřství

14.9.2015
Marie Claire @Work

Podnikáte, ale v budoucnu plánujete rodinu? Zůstat OSVČ v mateřství má své pro i proti.

Na pracující maminky je v poslední době stále snazší narazit. Odchod na mateřskou dovolenou totiž nebývá jednoduchý, hlavně z finančního hlediska. Pokud navíc podnikáte, znamená to, že na rozdíl od zaměstnaných žen nemáte automaticky nárok na mateřskou, a to je značný zásah do rodinného rozpočtu. Přesto však existují způsoby, jak svou podporu v rodičovství navýšit. Jak tedy jako OSVČ můžete využít státní finanční podporu co nejefektivněji?

Státní podpory v mateřství

Peněžitou pomoc v mateřství, lidově mateřskou, vyplácí Státní správa sociálního zabezpečení ze systému nemocenského pojištění, a to přibližně do půl roku věku dítěte. Pak obvykle navazuje rodičovský příspěvek, který poskytuje Úřad práce v maximální celkové výši 220 tisíc korun po dobu od 19 měsíců do čtyř let věku dítěte. Jedná se tedy o dvě odlišné instituce, u kterých je třeba o finanční podporu zažádat.

Abyste tedy jako OSVČ na mateřskou dosáhla, musíte si vedle záloh na sociálná pojištění platit i dobrovolné nemocenské pojištění, a to po dobu minimálně 270 dní během dvou let a 180 dní (tedy půl roku) v posledním roce před datem nástupu na mateřskou.

„V praxi to znamená, že na začátku zjištěného těhotenství už je pozdě. Je proto vhodné, aby podnikatelky začaly platit zálohy na nemocenské pojištění hned, jak se rozhodnou otěhotnět,“ upozornila Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu www.eDane.cz. „Jedním z mála případů, kdy se platba záloh na nemocenské pojištění OSVČ skutečně vyplatí, je právě plánovaná mateřská. Za minimální měsíční zálohy 115 korun po dobu například jednoho roku před porodem získá žena na mateřské v úhrnu 22 736 korun.“

Rozloženo na šest měsíců, jako OSVČ se sice zdaleka nedostanete na svůj obvyklý měsíční příjem, přesto dostanete od státu víc, než zaplatíte. Je tu však háček. „Ode dne nástupu na mateřskou dovolenou už nesmí OSVČ fakturovat ani osobně vykonávat podnikatelskou činnost, jinak o mateřskou přijde,“ varuje Blanka Štarmanová. Podle Státní správy sociálního zabezpečení nicméně OSVČ samostatnou výdělečnou činnost přerušovat nebo ukončovat nemusí, pokud je vykonávána prostřednictvím zaměstnanců nebo spolupracujících osob této OSVČ. To platí jak pro prodavačky dočasně řídící prodejnu, tak pro rodinné podniky, kdy za vás chod převezme například manžel.

Nevýhodná čtyřletá dovolená? Existuje fígl

Jako podnikající žena, která nemá nárok na mateřskou, ať už z důvodu vašeho rozhodnutí, anebo jednoduše proto, že jste opomněla placení nemocenského pojištění, máte dvě možnosti. První variantou je, že rovnou začnete pobírat rodičovský příspěvek, který činí maximálně 220 tisíc korun. „Žena bez nároku na mateřskou ale bohužel ztrácí i nárok na výběr délky rodičovské. Automaticky spadne do té čtyřleté s nejnižšími měsíčními dávkami,“ upozorňuje Blanka Štarmanová. 

Proto navrhuje ještě variantu číslo dvě, která není všeobecně tak známá, mnohým ženám OSVČ ale může pomoci. „Pokud si žena začne platit nemocenské pojištění během těhotenství, už po třech zaplacených zálohách jí vznikne nárok na výplatu klasické nemocenské. Tu lze využít na dobu šest týdnů před až šest týdnů po termínu porodu. Pak už následuje rodičovská. Nezíská tím mnoho peněz, ale především možnost volby – na jak dlouho a v jaké výši bude rodičovskou pobírat.“

Spolupracující osoba na rodičovské

Pokud se tedy rozhodnete své podnikání na rodičovské „dovolené“ omezit, vyplatí se přihlásit jako spolupracující osobu výdělečného partnera. „V daňovém přiznání pak žena uvede část přerozdělených příjmů a výdajů od partnera a své vlastní, pokud nějaké má. Umožní tak partnerovi zbavit se hrozby placení solidární daně nebo i sníží odvod na sociální pojištění. Pokud navíc tento rozdělený základ daně činí více než 50 procent jejího základu daně, může žena jako spolupracující osoba využít slevu na dítě v základní výši 13 404 korun, i když partner uplatňuje výdajový paušál, a slevu na dítě si uplatnit,“ radí dále Blanka Štarmanová. Status spolupracující osoby je pak třeba oznámit finančnímu úřadu, zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení hned při zahájení spolupráce.

 Foto: Pinterest.com

Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama