Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

VIDEO: Zbourejte genderové stereotypy

Lean In/5.11.2015
Marie Claire @Work

Opravdu jsou muži dravější a úspěšnější ve vedoucích pozicích, zatímco ženy se cítí lépe v pozadí, když mohou o někoho pečovat? Omyl, jde pouze o předsudky hluboce zakořeněné v našich myslích.

Dokazuje to svou prací i Shelley Correll, profesorka sociologie působící na prestižní americké Stanford University. Podle ní žijeme v době, kdy se rozdíly v tom, jak odlišně nakládáno s muži a ženami, nejen nezmenšují, ale dokonce ještě zvětšují. Muži jsou tak stále hodnoceni lépe a ženy hůře, jen proto, že jsou k jejich pohlaví přisuzovány jiné vlastnosti a schopnosti. 

Genderové stereotypy nejsou ničím jiným, než chyby v našem uvažování. Jde o mentální zkratky, které nám umožňují rychle, ale velmi často také zcela špatně, zhodnotit situaci. Kvůli nim se dopouštíme chyb ve svém úsudku, což se negativně promítá do našeho profesního života. Typickým příkladem je situace, kdy na poradě něco pronese žena a její slova kolegové ignorují. Po chvíli ale to samé řekne muž a najednou má pozornost všech. 

Přiznejte si problém 

Základním krokem ke zbourání genderových stereotypů je uvědomit si jejich existenci. Už jen to, že si uvědomíte existenci něčeho, co může ovlivňovat vaše vnímání a rozhodování, je důležité. Nevadí vám náhodou chování nové kolegyně jen proto, že je moc „mužské“ a málo „ženské“? A měla byste stejný názor, kdyby se k vám takto choval kolega muž? 

Zavřete oči a poslouchejte 

Ještě v osmdesátých letech tvořily ženy jen 5 % členů hudebních orchestrů. Tehdy se věřilo, že nemohou hrát tak dobře a publikum by je nepřijalo. Stačil ale jeden experiment, během kterého byla mezi orchestr a diváky vložena clona a přišlo se na to, že posluchači nejsou schopni rozeznat, zda hrají muži nebo ženy. Dnes tvoří hráčky 25 % v orchestrech. 

Začněte uvažovat jinak 

Mnohé výzkumy dokazují, že nejlepších výsledků dosahují smíšené kolektivy a to proto, že se dokáží na problémy dívat z různých stran. Aby se společná práce týmu dařila, je třeba nastavit jasná kritéria pro všechny, podle nichž jsou hodnoceni. Všichni také bez ohledu na své pohlaví potřebují mít zpětnou vazbu ke své práci a to bez ohledu na předsudky.

Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama