Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

VIDEO: Nebojte se ukázat svou sílu

Lean-In/23.11.2015
Marie Claire @Work

Stačí zlomek vteřiny a ostatní vědí, zda jste kompetentní či nikoliv. Mnohem víc než slovy říkáte řečí svého těla. Proto se vyplatí vědět, jak ukázat svou sílu ještě dříve, než promluvíte. Inspirací vám může být práce profesorky Deborah Gruenfeld, která působí na Stanford Graduate School of Business a specializuje se na sociální psychologii a věnuje se také programům pro ženy v řídících pozicích. 

Muži a ženy ve vedoucích rolích dělají stejné věci úplně jinak už jen proto, že jsou odlišně socializováni. Od malička je dívkám vtloukáno do hlavy, že musí být milé, přizpůsobivé a vyhovět ostatním. O to je pro ženy, které se mají ve své profesi rozhodovat a vést ostatní, těžší ukázat svou sílu. Přitom nemusí své chování radikálně změnit, stačí, když pochopí, kdy se chovat vstřícně a přátelsky, a kdy naopak dát najevo svou autoritu. Nejde o to předstírat, co nejste, ale být si vědom vlastní síly a svých schopností. 

Svou roli hraje i to, jak sedíte. Lidé, kteří sedí uvolněně, mají rovně hlavu i ramena, vykazují vyšší hladinu testosteronu, tedy hormonu spojeného se sílou a dominancí. Naopak lidé, kteří jsou stažení, jakoby se sami sebe snažili zmenšit, mají vyšší hladinu stresového hormonu kortizolu. To ukazuje, jak skrze řeč těla můžete ovlivnit nejen druhé, ale i sami sebe. 

Přestaňte proto přemýšlet nad tím, co všechno řeknete, ale přemýšlejte nad tím, jaké signály vysíláte svým chováním. Silní lidé jsou uvolnění, bez obav používají výrazná gesta a jejich kroky jsou delší. Jsou si vědomi své vlastní síly, a tak se necítí ohroženi. Také často používají o něco delší oční kontakt, když je někdo zaujme. Jejich sdělení jsou jasná, srozumitelná a přitom mluví klidně. Pokud musíte někoho přesvědčit po telefonu, a on tedy nevidí řeč vašeho těla, tak se při telefonování hýbejte. Budete se cítit ale i působit uvolněněji. 

Ostatní budou rádi vyhledávat vaši společnost, když vycítí, že je respektujete a jednáte s nimi lidsky. Pak se vám bez obav svěří se svými nápady, protože vás nebudou vnímat jako ohrožení, ale jako partnera ke spolupráci. 

Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama