Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

PRVNÍ ČEŠKA NA WALLSTREETU: Jak přežila pracovní tempo a konkurenční prostředí?

Stanislava Lindenthálová Pecková/14.9.2015
Marie Claire @Work
Reklama

Od čtyřiadvaceti se pohybuje ve světě financí, který je prý úplně stejný, jak ho známe třeba z filmu Vlk z Wall Sreet. Kateřina Zychová se ale v drsném byznysu dokázala prosadit jak v New Yorku, tak v Londýně.

Prý se říká, že aby to byla legrace někomu spravovat portfolio, musí jít alespoň o miliardu. Je to tak? 

Není to moc legrace. Kamarádi v Londýně o naší práci říkají, že je to sebevražedná mise. Jde o velmi soutěživé prostředí, kde se marže tlačí co nejníže. Potřebujete proto buď hodně klientů nebo velké klienty. A pak vyšíváte ideální kombinaci, investování je skoro jako ruční práce. Staráme se o své klienty jako rodinní bankéři.

Kolik lidí pracuje ve Verdi Capital?

Je nás celkem sedm, i s naší platformou privátního kapitálu Bohemia Industry. Moje ambice není růst do velikosti fabriky. Na každého klienta není třeba jednoho člověka.

Když člověk pracuje v náročném konkurenčním prostředí, potřebuje to s někým sdílet. Popovídáte si i s lidmi mimo obor? 

Popovídám si třeba s kamarády z dětství, ze školy a ze sportu. Jinak mám bohužel hlavně známé z oboru.

Proč bohužel? 

Protože si zdeformujete pohled na svět. Víc přátel mám v Londýně, stěžejní období mojí kariéry proběhlo právě tam a většina lidí, které znám, jsou z financí. Mám třeba kamaráda, který vlastní kadeřnictví, a nemáme si co říct. Nejlépe si popovídám s těmi, kteří dělají, to co já.

Taková práce musí člověka asi hodně bavit, jinak by tempo nevydržel? Vášeň a adrenalin, závislost? 

Tak to je, do čtyřicítky, celý svůj dospělý život, jsem strávila obklopená lidmi ze světa financí. Na pláži na Ibize mezi tanečníky s dredy, kam jsem se dostala, jsem měla malý kulturní šok. Byznysem žiju odmalička, člověk se s tím narodí, pořád přemýšlím, z čeho se dá udělat další nový obchod. Například o víkendu jsem jezdila na Jižní Moravě na kole. Všude se daly koupit úžasné meruňky, kilo za 25 korun, což je nedostatkové zboží v Praze, kde stojí dvakrát tolik. Napadlo mě, že jsem jich měla nakoupit víc než pro rodinu a obratem je střelit. To je taková polsko-traderská mentalita Ostravska, místa odkud pocházím. Na to převážet meruňky ale nemám energii ani čas, a bylo by to neefektivní.

Co prakticky znamená, že je finančnictví hodně konkurenční sféra? Opravdu banky ždímají ze svých zaměstnanců, co se dá? 

Od devadesátých let, kdy jsem začínala, se to hodně posunulo. Prostředí se mění s nástupem nové generace dnešních dvacátníků a třicátníků millennials. Můj kamarád je vysoce postavený manažer v jedné bance a nedávno mi během snídaně v Londýně říkal: „To bys nepochopila, co se děje. Oni už u nás nechtějí pracovat! Nemají hodnoty jako ty a já, kteří jsme naskočili a věděli jsme, že budeme mít miliony, když budeme makat a pro banku vydělávat. Jim to je úplně jedno!“ A svoji stížnost doložil historkou, jak za ním přišel někdo z HR, že si má změnit kancelář, pověsit obrázky a vystavit květinky. Dřív si vystačil se sklem a stolem.

Millannials už nemíří do banky vydělávat velké peníze, ale do trendy firem jako je Google? 

Přesně. Talenti z Oxfordu už nechtějí pracovat v hardcore finančních institucích. Touží pracovat v prostředí, které je fun! Ale například banka Goldman Sachs je chytrá a už se trendu přizpůsobuje. První, co jsem po nástupu podstoupila, bylo školení, jak si má člověk organizovat čas a také nám ukázali prezentaci, kam směřuje populace. Z výsledků je patrné, že se bude klást důraz na to, aby v byznysu byly ženy a Asiaté. Banka tedy začala najímat víc žen Asiatek. Snaží se přiblížit uvolněnějšímu prostředí.

Celý článek najdete v zářijové Marie Claire

Foto: Marek Mičánek

Reklama
Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama