Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

PRACOVNÍ POHOVOR: 9 častých otázek a jak na ně odpovídat

Karolína Machová/3.11.2015
Marie Claire @Work

Nikdy předem nevíte, na co se vás zaměstnavatel při pohovoru bude ptát. 

Existuje ale pár “profláknutých” otázek, se kterými se pravděpodobně setkáte při většině pohovorů. Jak tedy na otázky typu: ,,Kde se vidíte za pár let?” nebo ,,Jaké jsou vaše slabé stránky?” odpovídat tak, abyste zapůsobili?

1. Řekněte mi něco o sobě 

Odpověď by vám měla zabrat zhruba 2 minuty, během kterých máte za úkol jednu jedinou věc – zaujmout! Tahle otázka by měla být tou nejlépe zodpovězenou, protože se na ní můžete připravit už doma. Zapište si dva nebo tři velké dosavadní úspěchy a řekněte, jak byste je zúročili v novém zaměstnání. Soustřeďte se hlavně na pracovní a studijní zkušenosti a snažte se moc nemluvit o osobním životě. Milujete lyžování nebo umíte fotit? Řekněte to! Zaměstnavatelé mají rádi, když jste akční a podnikaví.

2. Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? 

Zapátrejte v paměti, co o vás říkají ostatní. Nemusí to být nutně kolegové, ale klidně kamarád nebo vaše maminka. Skvěle fungují: řešitel problémů, nebo někdo, komu nevadí pracovat pod tlakem. Nezapomeňte uvést i příklady, kdy se vám tyhle vlastnosti v pracovním životě hodily.  

Odpovědět na to, jaké máte slabé stránky je vždycky nejtěžší. Nedávejte okázalé odpovědi, jakože pracujete až moc tvrdě, nebo že jste až moc velký perfekcionista. Udejte svoje opravdové slabé stránky a řeknětě, jak pracujete na tom, abyste se jich zbavila. ,,Dobrá" špatná vlastnost je třeba netrpělivost. Vysvětlete, jak pracujete na tom, abyste se netrpělivosti zbavili. Budete vypadat jako člověk, který řeší problémy a toho si zaměstnavatelé cení. 

3. Jakou máte představu o finančním ohodnocení? 

Předtím, než se na pohovor dostavíte, zjistěte si, jaké platové ohodnocení si na dané pozici zaslouží člověk s vašimi pracovními zkušenostmi. Jestli se stydíte říkat si o peníze, zkuste odpověd nevztahovat na sebe. Mohla by vypadat nějak takhle: ,,Myslím, že plat někoho s mými zkušenostmi by se měl pohybovat v rozmezí od X do Y. " 

4. Kde se vidíte za pár let? 

Zjistěte si, jakou reálnou pozici byste za pár let ve firmě, ve které se o pozici ucházíte, mohla mít. Odpovědi typu ,,velký dům a tři děti" vašeho potencionálního zaměstnavatele určitě nezaujmou. 

5. Ucházíte se o místo ještě někde jinde? 

Tazateli jde o to, aby viděl, že je o vás zájem a že vážně hledáte nové zaměstnání. Na téhle otázce se moc dlouho nezdržujte a odpovězte stručně. ,,Ano, ucházím a jsem otevřený/ otevřená novým příležitostem."

6. Proč jste odešla/chcete odejít z vašeho posledního zaměstnání? 

Vždy se snažte zdůraznit to pozitivní na minulém zaměstnání. Řekněte, že máte pocit, že pro firmu už nemůžete udělat nic víc a ráda byste své zkušenosti a schopnosti zúročila někde jinde. 
Rozhodně neříkejte, že odcházíte, protože chcete větší plat. 

7. Měla jste nějaké problémy s vaším minulým nadřízeným? 

Nešátrejte v paměti a jednoduše odpovězte, že jste s nadřízeným vycházeli dobře. Tazatel vás touhle otázkou zkouší, jestli mluvíte o bývalém šéfovi negativně. 

8. Máte nějaké další otázky? 

Kladení správných otázek řekne hodně o vaší osobnosti. Otázky si můžete promyslet už před samotným pohovorem a pořádně se na ně připravit. Vyvarujte se otázek, které znějí jako kdybyste práci už dostala. Třeba: ,,Budu dostávat nějaké benefity?,, nebo ,,Je nějaká šance, že mě brzy čeká povýšení?"  

9. Proč bychom měli zaměstnat právě vás? 

Dejte zaměstnavateli seznam vašich největších talentů. Rozhodně ale nepoukazujte na ostatní potenciální kandidáty a na jejich možné nedostatky. Řekněte, že jste připraveni pracovat vždy na 100%. Vysvětlete, co jste do firmy schopna vnést a zmiňte i některé z vašich pozitivních vlastností. Třeba, že dobře vycházíte s kolegy, nebo že jste loajální. 

Foto: Pinterest.com

Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama