Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

PAVLÍNA KOUBSKÁ: Jak se studuje na prestižní škole ENA?

Marie Frajtová/7.10.2015
Marie Claire @Work

Dostat se na francouzskou Vysokou školu pro státní úředníky ENA je téměř nemožné. Pavlíně Koubské (36) se to podařilo, a tak se zapsala na seznam absolventů, mezi které patří třeba francouzští prezidenti FRANCOIS HOLLANDE A JACQUES CHIRAC. Po dvanácti letech ve Francii zastává prestižní post na ministerstvu financí.

Kde se ve vás vzala láska k Francii? Vedli vás k frankofonní kultuře rodiče? 

Ano, francouzština je v naší rodině tradice. Babička ji vyučovala a oba rodiče francouzsky umí.

Po studiích v Praze jste zamířila do Francie, na elitní školu pro státní úředníky ENA. Kdo ze známých politiků na ní studoval? 

Z těch nejznámějších můžu jmenovat třeba bývalého prezidenta Jacquese Chiraca, i toho současného Francoise Hollanda. Absolventi zastávají nejen klíčové posty v nepolitické státní správě, ale také místa politická.

Co škola znamená pro samotné absolventy? 

Dostat se na ENA je obtížné, ale když se to podaří, máte vlastně zaručený nejen profesní život, ale také společenský statut. Ve Francii je statut úředníka z ENA prestižní záležitost, absolventi jsou hrdí na to, že mohou pracovat pro svou zemi. Požívají za to mnoho výhod od společenského uznání po zaměstnání garantované po celý profesní život. Nemusí se bát, že by někdy přišli o práci, tomu se říká definitiva.

Jak náročné bylo studium? 

Velmi náročné a rozmanité. Teoretická část studia je zaměřená na administrativní právo, ekonomii, evropské záležitosti, cizí jazyky a možná překvapivě také sport. A velký důraz se klade také na praxi. Stáž na prefektuře trvá tři měsíce, každý student je přidělený do kabinetu prefekta a pomáhá se starat o státní správu v příslušném kraji. Konkrétně to znamená, že může třeba vydávat u přepážky na prefektuře občanské průkazy, nebo slavnostně otvírat mateřskou školku či zahajovat cyklistický závod spolu se starostou v daném městě.

O ENA se tvrdí, že je velmi konkurenční, a že vztahy mezi studenty nejsou příliš přátelské. 

Konkurence mezi studenty je všudypřítomná, protože musíte být pořád mezi nejlepšími. Celkově nejúspěšnější studenti z ročníku mají privilegia při výběru míst ve státní správě. Takže jste pod tlakem neustále. Někdy se situace vyostří a rivalové si dělají různé naschvály, třeba vytrhnou důležité pasáže z knížky v knihovně nebo neupozorní na chyták v jazykovém cvičení. Někdy jsou vztahy v ročníku dost vypjaté.

Změnilo se to, když jste měli dostudováno? 

Myslím, že ano. Školu jsem dokončila v roce 2005, takže to letos bylo už 10 let. Nedávno jsme se sešli, abychom těch deset let oslavili. A bylo to příjemné.

Byl mezi vašimi spolužáky někdo, kdo se už teď profiluje jako ambiciózní politik? 

Mnoho mých spolužáků zastává posty v ministerských kabinetech a jeden se nedávno stal ministrem pro zahraniční obchod.

Dneska pracujete na ministerstvu financí, odešla jste tam hned po škole? 

To ne, já se napřed chtěla věnovat regionální politice, takže jsem odešla na francouzské ministerstvo pro místní rozvoj, kde jsem se tři roky starala o evropské dotace pro kraj Midi-Pyrenées. Pak, jak to v životě někdy chodí, jsem se díky šťastné náhodě a načasování ocitla na francouzském úřadě vlády pro evropské záležitosti.

Foto: Marek Mičánek

Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama