Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

NÁVOD: Vyjednejte si lepší plat i podmínky

Lean In/25.8.2015
To, co chcete, máte na dosah ruky. Jen se musíte přestat bát si o to říct.

Vyšší plat, lepší podmínky pro práci nebo třeba změnu pracovní doby, to vše můžete získat, když se naučíte vyjednávat. Klíčem k úspěchu přitom není být konfliktní, ale ujasnit si, co vlastně chce a umět využít informace, které máte vy, zatímco protistrana nikoliv.

1. Nenechte se odradit tím, co si myslí vaše okolí

Profesorka Margaret Neale, která působí na prestižní Stanfordské univerzitě, která se dlouhodobě věnuje problematice vyjednávání a současně vede programy pro ženy na vedoucích pozicích, sestavila nejen pro ženy několik užitečných rad, jak dosáhnout ve vyjednávání úspěchu. Podle ní se hodně žen bojí vyjednávat, protože jim hodně záleží na tom, co si o nich myslí okolí a ony nechtějí působit nepříjemně. Jenže vyjednávání není o konfliktu, je to způsob, jak nalézt řešení problému, na kterém se podílí obě strany.

2. Vyjednávání berte jako součást pracovního procesu

Právě změna uvažování a pomyslného rámce myšlení, ve kterém se pohybujete, je základem proto, aby vyjednávání vedlo k úspěchu. Přestaňte se proto na vyjednávání dívat jako na něco negativního, co lidi rozděluje, ale změňte svůj pohled. Vaším cílem je dosáhnout dohody, přesněji dobré dohody, která je pro vás výhodná. Aby se vám to podařilo, musíte mít dostatek informací, správně zhodnotit situaci a naučit se jí vnímat jako celek, nikoliv po jednotlivostech.

3. Připravte se na vyjednávání předem

Předem si odpovězte na několik otázek, které vám pomohou se na vyjednávání lépe připravit. Co vlastně chci? Jaké mám další možnosti? Jaké jsou rozdíly mezi nimi? Co se stane, když vyjednávájí nevyjde? Jak můžu sama ovlivnit situaci? Co tím získám? Jsou přínosy větší než náklady? Důležité je vyjednávat o situaci celkově, nikoliv se handrkovat o každý malý kousek, tím ztrácíte čas i pojem o celku, což vám škodí.

4. Představte si, že vyjednáváte pro někoho jiného

Ženy jsou ve vyjednávání mnohem lepší, než si samy myslí. Velmi je ale ovlivňuje hodnocení okolí. Dokazuje to i jednoduchý vědecký experiment. Ženy, které se předem dozvěděly, že ve vyjednávání neuspějí a budou na tom hůře než jejich mužší kolegové, skutečně dosáhly horších výsledků. Ženy, kterým se ale dostalo podpory a sdělení, že jsou ve vyjednávání lepší než muži, měly výsledky výrazně lepší. Navíc ženy vyjednávání lépe, když vyjednávají pro někoho, nikoliv jen pro sebe. A tak při vyjednávání klidně myslete na své blízké a to, že se budou mít lépe, pokud uspějete. Když tedy změníte své očekávání, změníte i celkový výsledek. Musíte „jen“ překonat svůj strach. S vyjednáváním je to jako s prvním dětskými krůčky. Zezačátku jsou nejisté a je lepší je zkoušet v bezpečném prostředí, kde nic nehrozí, a když získáte jistotu, můžete se pustit do situací, kde už riskujete. Když ale nikdy nezkusíte vyjednávát, nezjistíte, že sice ne vždy vede vyjednávání k úspěchu, ale nakonec vás samotnou překvapí, jak často budete úspěšná.

Lean In je klub pro vysoce postavené manažerky, kde mohou sdílet svoje zkušenosti. V Česku ho pořádá Business Leaders Forum, sdružení mezinárodních a českých firem. Více info na www.blf.cz

Foto: Pinterest.com

Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama