Přejít k hlavnímu obsahu

MASTERCLASS: Spoléhejte se (jen) na sebe

Text: Ludmila Hamplová, foto: Getty Images/1.3.2018
Češky doplací na to, že se stanou matkami, téměř nejvíc v Evropě. Pracovat i s dětmi sice mohou, ale musí překonat celou řadu překážek.

MATEŘSKÁ NENÍ RODIČOVSKÁ

Na mateřskou, tzv. peněžitou pomoc v mateřství, která je vyplácena po dobu 28 týdnů ve výši 70 % předchozího výdělku, mají nárok jen ty ženy, za které platil jejich zaměstnavatel nemocenské pojištění v posledních dvou letech alespoň po dobu 270 dní. Podnikatelky, které pracují jako OSVČ, mohou „mateřskou“ získat jen tehdy, pokud si dobrovolně platily nemocenské pojištění a současně odváděly dostatečnou částku na sociálním pojištění. Většina OSVČ ale na peníze od státu nedosáhne a rovnou začne čerpat rodičovský příspěvek.

Výše rodičovského příspěvku se dá opakovaně měnit, měsíčně můžete získat až 11,5 tisíce a celkově vyčerpat 220 tisíc korun. Rodičovský příspěvek může získat nejen matka, ale i otec dítěte a to bez ohledu na to, kdo se nakonec bude o dítě starat.

PRÁCE (SKORO) BEZ OMEZENÍ

Během mateřské i rodičovské dovolené můžete pracovat bez omezení i uzavřít novou pracovní smlouvu. Jenže nesmíte u stejného zaměstnavatele vykonávat stejnou práci, jako před narozením dítěte. Pokud chcete pokračovat v práci, musíte uzavřít novou smlouvu a hlavně mít odlišnou náplň práce než v minulosti. OSVČ to opět mají složitější než zaměstnaní, byť podnikat mohou dál. Pokud nedosáhnete na „mateřskou“, ztrácíte možnost si vybrat délku rodičovské dovolené i výši rodičovského příspěvku. Prvních 9 měsíců dostanete 7 600 Kč a pak až do čtyř let věku dítěte 3 800 Kč. Jestli chcete čerpat rodičovský příspěvek jinak, musíte jej „přehodit“ na otce dítěte. Jestli pokračujete v podnikání, musíte platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění.

DO JESLÍ ANO, ALE...

Abyste nepřišla o peníze od státu, musíte „celodenně a řádně“ pečovat o dítě. Můžete využít chůvu nebo třeba babičku, ale dítě mladší 2 let nesmí navštěvovat jesle nebo miniškolku více než 46 hodin měsíčně.

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole