Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

MASTERCLASS: 6 vlastností, které vám můžou překazit kariéru

Klára Jappelová/19.11.2015
Marie Claire @Work

Existují rysy osobnosti, jež vám v práci zavaří. Nepoznáváte se v některé z výčtu chyb jako je "nesoustředěná, moc ambiciózní nebo bezcharakterní?" Pokud ano, nalijte si čistého vína a pracujte na nich. 

1. Neschopnost přizpůsobit se 

Jednou z charakteristik dnešní doby je rychlost, s jakou se všechno kolem nás mění. Ve světě byznysu platí dvojnásob: Kdo se nevyvíjí, nepřežije. Neschopnost přizpůsobit se novému tedy bezesporu může značně komplikovat vaši kariéru a vyhlídky na postup. Nedostatky v této dovednosti mají mnoho podob – od nekonstruktivní kritiky novinek po neschopnost spolupracovat s osobami, s kterými nesouhlasíme. Osoby, které tuto oblast ovládají jsou schopné po pracovní stránce vycházet třeba i se špatným šéfem. 

2. Odpor vůči kritice 

S nutností vyvíjet a zlepšovat se souvisí i schopnost přijmout kritiku. Potřeba chránit se před útoky na naši osobu zvenčí je sice přirozená, ale k dosažení úspěchu vám defenzivnost určitě nepomůže. Vím, že to někdy není lehké, ale zkuste si z každé zpětné vazby, kterou dostanete, alespoň něco málo vzít. Kritika může být někdy neoprávněná ale to, že se někomu jevíte určitým způsobem (ačkoliv to třeba sami vidíte úplně jinak) je pro vás informace, se kterou je potřeba dále pracovat. A nezapomeňte: Schopní lidé se nevymlouvají a dokážou přijmout odpovědnost za neúspěch. 

3. Přehnané ambice 

Chcete ve své kariéře uspět? A víte o tom, že přílišná ambicióznost vám může spíš uškodit než pomoci? Lidé, kteří se v kariéře soustředí jen sami na sebe a svůj růst, pouštějí se do politikaření, aby uspěli, a všechnu energii soustředí na propagaci sebe sama a svých úspěchů to rozhodně z dlouhodobého hlediska nedotáhnou tak daleko jako osoby, které se v první řadě soustředí na kvalitní výsledky své práce, které budou mluvit samy za sebe, osoby, které po kariérním žebříčku pomáhají stoupat i ostatním, jsou skromné a pokorné a sdílí úspěch s okolím. 

4. Bezcharakternost 

Myslíte, že nutnou podmínkou k zářným zítřkům je určitá míra bezpáteřnosti? Morální poklesky můžou přinést krátkodobé zisky a úspěchy, ale dříve či později vás okolí odhalí a budete nahraní. Pověst máte jen jednu, a proto doporučuji v kariéře pohyb vždy v rámci mezí a pravidel fair play! 

5. Příliš mnoho malých nedokonalostí 

Myslíte si, že když jste ve své oblasti dobří, musí vám okolí tolerovat, že máte ve věcech občas zmatek, že máte tolik práce, že občas zapomenete na své sliby nebo že úkoly řešíte v poslední minutě? Tak to jste na omylu. Ti nejlepší nepoleví ani v oblasti zdánlivých maličkostí. Zakládají si na tom, že drží své sliby, že mají ve věcech pořádek a drtivou většinu úkolů zvládají v dohodnutém čase. 

6. Nestabilní výkon 

Máte horší a lepší dny? To je normální. Jsou okamžiky, kdy se nám věci daří a objevují se i chvíle, kdy nás úspěch stojí více sil. Důležité je snažit se o vyrovnanost. Jeden naprosto excelentní výsledek nezahladí několik propadáků. Dobří zaměstnanci si dokážou dobře rozvrhnou práci a umí uspět v různorodých podmínkách. 

Foto: Pinterest.com

Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama