Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

MASTERCLASS: 5 tipů pro pracující matky s malým dítětem

Klára Jappelová/25.10.2015
Marie Claire @Work

Čím dál více žen se snaží zkombinovat pobyt na mateřské či rodičovské dovolené s nějakou další činností, jako je práce, brigáda, podnikání. Přečtěte si několik nápadů, jak zvládnout obojí a trochu si usnadnit život.

1. Ambice

Pokud budete mít příležitost při pobytu doma s dítětem pracovat, vnímejte práci jako zpestření života a neposuzujte obsah práce příliš přísně. Při kombinování práce s péčí o potomka není možná až tak důležité, co přesně děláte, ale že máte možnost něco dělat.

2. Režim

Když se váš svět točí kolem dítěte a práce, kterou máte odvést, není nijak termínovaná, může se snadno stát, že ji budete neustále odkládat. Doporučuji zavést režim – a to jak vašemu dítěti, tak sama sobě. Ukazuje se, že pravidelnost činností dává i malým dětem jistotu a vás bude udržovat „v disciplíně“. Odvést alespoň malý kousek práce každý den, když dítě spí, je mnohem lepší, než se snažit urvat velký úkol přes noc těsně před termínem.

3. Vyčerpání

Říkáte si, že vám péče o dítě a domácnost dá tolik zabrat, že si nedokážete představit, že byste ještě zároveň pracovaly? Hodně pracujících maminek si chodí do zaměstnání odpočinout, a díky tomu se potom domů vrací plné energie.

4. Podpora

Pokud budete chtít kromě péče o dítě ještě pracovat, je dobré situaci dopředu probrat s vaším partnerem. Podpora je velmi důležitá!

5. Péče o sebe

Pokud kromě péče o dítě ještě pracujete, platí dvojnásob, že pro zachování duševního zdraví je nutné vyčlenit si čas na odpočinek a vlastní zájmy. Požádejte o hlídání babičku, kamarádku. Věděli jste například, že v Čechách fungují i tzv. adoptivní babičky? Ženy, kterým odrostla vlastní vnoučata a pomáhají mladým rodinám s hlídáním dětí. Adoptivní babičku najdete přes různá sdružení, třeba na webu www.babi-deda.cz

  • Přibližně 80% žen zůstává doma s dítětem až do 3 let.
  • Zatímco v Evropské unii pracuje 32% žen na zkrácený úvazek, v Česku je to jen 9%
  • 20% respondentů v českém průzkumu označilo návrat z rodičovské dovolené z hlediska chování zaměstnavatele za problémový. 

Autorka: Klára Jappelová, HR Specialist Senior, Raiffeisenbank, Foto: Pinterest.com

Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama