Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Kariéra ve vědě či IT? Českým dívkám chybí inspirace

Text: Ludmila Hamplová, foto: Getty Images/26.4.2018
Více než polovina dívek a mladých žen si dokáže představit práci ve vědě a IT, v oboru ale pracuje jen pětina. Češky tak v evropském srovnání nedopadly úplně dobře.

Pamatujte si, čím jste chtěl být, když jste byla dítě? Možná se vám dětský sen splnil a dost možná, že vám s budoucím profesním směřováním pomohl někdo, koho jste považovala za svůj vzor. Jak ukázala nová rozsáhlá evropská studie, životní vzory mají nemalý vliv na to, zda se dívky a mladé ženy rozhodnout pro studium a kariéru v technických a přírodovědných oborech.

Studie zahrnovala 11 500 dívek a mladých žen ve věku od 11 do 30 let a byla zveřejněna společností Microsoft k příležitosti světového Dne dívek v IT, který připadá na čtvrtek 26. dubna. Do studie byly zahrnuto i 500 českých respondentek. Ukázala, že i pro české dívky a mladé ženy, jsou vzory důležité, ale samy o sobě k jejich udržení ve vědě a IT nestačí.

Zhruba polovina českých mladých žen, které mají ve svém okolí nějaký vzor, si umí představit uplatnění ve vědě a technologiích. Tím vzorem může být třeba kamarádka, sestra, nebo třeba zajímává žena, ať už v okruhu rodiny, přátel nebo ve škole. Mezi ženami, které v okolí svůj vzor nemají, si svůj život v technických nebo přírodovědných oborech umí představit 41 % z nich. Alarmující ale je, že pouze pětina dotazovaných uvedla, že v této oblasti pracují. “Znamená to, že dnes nedokážeme zájem mladých žen o přírodní vědy a technologie proměnit ve skutečné uplatnění v těchto oborech,” říká Lenka Čábelová, manažerka komunikace a společenské odpovědnosti Microsoft Česká republika a Slovensko. “Například v IT v evropském měřítku pracuje jen 30 % žen. To je velká příležitost a byla škoda nadále o tyto talenty přicházet,” dodává.

Přítomnost vzorů má vliv na to, zda se dívky a mladé ženy budou zajímat o tyto obory. Jak ale ukazují česká data, přítomnost vzorů nestačí k tomu, aby se prvotní zájem přetavil v dlouhodobý. “Udržení a rozvoji zájmu o tyto obory brání stereotyp, že “to je jen pro kluky” a také to, že dívky nevnímají vazbu mezi těmito předměty a praxí,“ popisuje Čábelová.

Aktuální průzkum navazuje na studii „Proč evropské dívky nemají rády vědu a technologie?“, která zjistila, že zájem českých dívek o STEM obory opadá nejvíce mezi třináctým a patnáctým rokem a více než polovina českých dívek (53 %) kolem sebe nevidí dostatek osobností, které by je inspirovaly pro kariéru ve vědě a technologiích. To je čtvrtý nejhorší výsledek v evropském srovnání. Mladé Češky by pro své budoucí směřování k oborům vědy a technologií nejvíce ocenily podporu ze strany uznávaných institucí v oblasti vědy a technologií včetně firem, dále pak od učitelů a konečně od žen profesionálek, které ve vědě a technologiích již působí.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole