Přejít k hlavnímu obsahu

Jaká světla zvolit do kanceláře, aby se zlepšil výkon zaměstnanců?

26.2.2018
V dnešní době tráví většina z nás 8 a více hodin v kanceláři za počítačem. K celkové pohodě v práci přispívá příjemné pracovní prostředí a kvalitní pomůcky.

Abychom předcházeli potížím spojeným s tímto druhem zaměstnání a podpořili pracovní výkon, je nedílnou součástí dobrého pracovního prostředí správný výběr osvětlení.

Správným osvětlením předejdete zdravotním obtížím

Ty tam jsou doby, kdy zaměstnanci v kancelářích pracovali pod blikajícími zářivkami, nebo namáhali oči pouze u stolních lampiček. Na druhou stranu, nikdo nechce sedět po nepříjemným ostrým světlem a připadat si jako v inkubátoru. Správný výběr světla je proto klíčový. V nedostatečně osvětlené kanceláři může větší namáhání očí vyústit ve zvýšenou únavu a bolesti hlavy. Takový člověk má snížený pracovní výkon. V kanceláři by mělo proto být bílé světlo v hodnotách 4000 K - 6000 K. Údaj najdete v parametrech každého osvětlení. Tato teplota povzbuzuje aktivitu a pozornost člověka.

 

Klíčový je dostatek denního světla

Do kancelářských prostor se hodí světlo s velkou plochou, nejčastěji zářivka a doplňková stolní lampa. Více zdrojů světla umožní korigovat umělé osvětlení v závislosti na denním světle. V zimních měsících je obvykle méně slunce a rychleji se stmívá. V současné době je na výběr také mnoho designových světel, která nejenom, že zajistí dobré viditelné podmínky pro práci v kanceláři, ale také zútulní a zkrášlí interiér. Světlo vyberte s ohledem na umístění oken a při zařizování interiéru rozestavte nábytek tak, aby co nejméně bránil přirozenému světlu zvenku. Samozřejmostí jsou kvalitní okna, která by měla být doplněná o vertikální nebo horizontální žaluzie.

 

Jeden zdroj světla nestačí

Největší chybou kancelářských pracovníků bývá práce v zatemnělé místnosti, kde jim do očí svítí pouze monitor z počítače. Toto ostré světlo má pak za následek zvýšenou únavu a chronické bolesti hlavy. V některých případech může vést až ke špatnému usínání a poruchám spánku. Ideální řešení představují závěsná světla, která díky velké ploše dokážou osvětlit většinu místnosti.

Každý pracovník by pak měl mít k dispozici také stolní lampu, díky které v případě potřeby ještě zvýší osvětlení svého pracovního místa. Stolní lampičky s otočným ramenem jsou variabilní, proto je snadno nasměrujete přesně tam, kam potřebujete. Pokud chcete k některému prvku v kanceláři přitáhnout větší pozornost, umístěte nad něj ještě bodové světlo. Skvěle tak vytvoříte dominantu místnosti z různých osvědčení nebo ocenění.

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole