Přejít k hlavnímu obsahu

INVESTICE: Chytrá a movitá

Text: Silvie Ulrichová, foto: Getty Images/1.12.2017
Kolik platu šetřit, kolik spořit na důchod a za co neutrácet?

ORIENTACE JE ZÁKLAD

Česká společnost je konzervativní a své úspory ukládá do nízkorizikových produktů, kam patří běžný účet, termínovaný účet, stavební spoření a penzijní připojištění. Navíc nemáme zrovna rozsáhlou finanční gramotnost. Porozumět finančnímu trhu, jeho principům a nástrojům není snadné. Vyžaduje především ochotu a vůli investovat svůj čas do sebevzdělávání. Navíc nemůžete ustrnout na místě. Je nutné sledovat nové trendy, možnosti a podmínky. Jde o vaše peníze. Měli byste být schopni odhalit čas, kdy případně požádáte o radu či pomoc odborníka. Musíte být ale natolik finančně vzdělaní, že odhalíte případného „lovce provize“.

TŘETINA BOKEM

Přesně tolik z vašeho platu byste měli být schopni odložit. Z této částky by pak asi třetina měla sloužit jako rezerva na stáří. Další část představují prostředky pro pohotovostní výdaje nebo na výdaje střednědobého horizontu, například cestování, narození dítěte nebo koupi auta. Začněte postupně. Sledujte všechny své výdaje, vytipujte oblasti, které můžete optimalizovat. Udělejte si analýzu dodavatelů energie. Využívejte fi nanční produkty podporované státem nebo třeba plaťte více cash. Proč? Je prokázáno, že při platbě kartou máme větší tendence utrácet a kupovat věci, které nepotřebujeme. Vytvořte si plán, cíl a vydejte se na cestu fi nančním světem.

KAŽDÝ NÁKUP S ROZMYSLEM

Když už jsme u finančního plánu, držte se ho. Každou věc, kterou si pořídíte, nakupujte vědomě a s rozmyslem.

VE DVOU SE TO LÉPE TÁHNE

Majetek a peníze se nejlépe shromažďují bezdětným párům. Pokud jste single, zkuste si najít spolubydlící a podělte se o náklady.

NECHTE MYSLET JINÉ

Pohlídá data, kdy vám končí smlouvy nebo zařídí likvidátora, pokud dojde k pojistné události. Služba Suri běží na webu www.suri.cz a umí porovnávat nabídky od všech dodavatelů služeb (pojištění, hypotéky, energie a další) a navrhne nejlepší řešení. Stačí vyfotit mobilem jakoukoliv aktuální smlouvu a poslat ji přes službu, která se postará o zbytek.

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole