Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

FACEBOOK: Může vám při hledání práce pomoci nebo uškodit?

13.5.2015
Marie Claire @Work

V dnešní době je úplně běžné, že se informace o potenciálních uchazečích o zaměstnání vyhledávají na sociálních sítích. Mezi ty nejvýznamnější patří Facebook, který slouží ke sdílení informací s nejbližšími přáteli, známými, ale také s kolegy z práce. A dají se tu najít zajímavé věci.

Čím více máte potřebu o sobě na Facebooku sdělovat a čím více toho prozradíte ve veřejných informacích, tím větší je pravděpodobnost, že dříve nebo později ztratíte kontrolu nad objemem dat, které pro vás nemusí být vždycky žádoucí. Se svým nadřízeným možná můžete mít dobrý vztah, myslete však na to, že o vás nemusí vědět všechno. 

Představte si tohle: Ucházíte se o novou práci a prezentujete se jako rozvážný, cílevědomý a profesionální člověk. Na Facebooku se vám však objeví několik ne úplně odpovídajících fotek a komentářů, a může být po práci i po legraci. 

Na druhou stranu, není nutné hned podléhat stihomamu a Facebooku se rovnou vzdát. Raději byste však měli dodržovat určitá pravidla, a to zejména v situaci, kdy máte ve svých facebookových přátelích přidané kolegy a nadřízené z práce, nebo v případě, že se o novou práci ucházíte. Je totiž dokázané, že většina potenciálních zaměstnavatelů si vás nejprve najde na Facebooku. 

Je proto dobré mít profil uzavřený a vždy myslet na to, že čím výše člověk ve své kariéře postupuje, tím lépe by si měl své vystupování na veřejnosti hlídat. A není pochyb o tom, že mezi veřejné vystupování je nutné zařadit i komunikaci v dnešním on-linovém světě.

Petr Bujalka z personálně poradenské společnosti McRoy o Facebooku říká: “Facebook se může při hledání práce stát velkým pomocníkem. Šance, že v okruhu svých známých a přátel najdete někoho, kdo vám doporučí příštího zaměstnavatele, totiž není malá. Jen to nesmíte oznámit příliš brzy: nezapomínejte, že mezi vaše přátele na Facebooku patří i kolegové či dokonce nadřízení. Proto je dobré zdržet se komentářů o tom, jak vás to v práci nebaví či oznámení, že si chcete najít nové zaměstnání. To stávající totiž můžete velice rychle opustit.“

Foto: Pinterest.com

Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama