Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

8 věcí, které byste měli udělat před každou prezentací

Bára Cihlová/20.8.2015
Marie Claire @Work

Za patnáct minut máte důležité jednání a vy pomalu ale jistě začíná panikařit? Zachovejte klid! Je to úplně normální.

Ve skutečnosti, většina výborných řečníků přiznává, že při prvních veřejných projevech a prezentacích bývá nervózní skoro úplně každý. Ve veřejném vystupování se zlepšíte hlavně opakováním a tréninkem. Mezitím však naštěstí existují i další věcí, které můžete před každou prezentací nebo vystoupením udělat a které vám váš úkol výrazně usnadní. Tady jsou:

1. Opakujte si, že to zvládnete

Hroutit se dopředu a naříkat, že to nezvládnete, ničemu nepomůže. Zvládli to ostatní, proč ne vy? S každou další prezentací se učíte a posouváte dopředu, berte to proto jako výzvu a způsob, jak se naučíte zase něco nového.

2. Zajděte si před začátkem na záchod

Proč riskovat, že začnete uprostřed prezentace křížit nohy v zoufalé křeči? Odskočte si, i když se vám zrovna třeba nechce. Nervozita působí na lidské tělo všelijak.

3. Pozdravte se s lidmi ještě před začátkem prezentace

Zmapování terénu a nálady, do které vyrážíte, vás ušetří možných nepříjemných překvapení. Pozdravte se s co nejvíce lidmi, uvolníte se vy i publikum.

4. Zkontrolujte vybavení, které budete používat

Mikrofon funguje? Světlo je v pořádku? Počítač taky šlape, jak má? Zkontrolujte, že všechny pomůcky, které při svém projevu budete používat, fungují přesně tak, jak mají a nečekají vás žádné jobovky. 

5. Zhluboka dýchejte

Ano ano, tohle jste už určitě slyšeli, ale dodržujete tohle podceňované pravidlo? Vaše tělo je díky nervozitě v křeči a jsou to právě hluboké nádechy, které ho uvolní. Pár okamžiků předtím, než se do prezentace pustíte, se proto opravdu zhluboka nadechněte. 

6. Pijte jen vodu, která má pokojovou teplotu

Pomůže vám zbavit se vysychání v ústech. Pro jednou se vyhněte studené perlivé vodě i dalším perlivým nápojům a vodu mějte při výstupu stále po ruce. 

7. Protáhněte se, než půjdete do toho.

Malá procházka po chodbě nebo pár dřepů v opuštěné kanceláři dokáže zázraky. Tělo se tak zbaví přemíry energie a okysličí mozek – tohle přesně potřebujete! 

8. Usmívejte se

Úsměvem dáte publiku najevo, že si věříte, že vás prezentace neobtěžuje a že tohle hravě zvládnete. Když tomu uvěříte vy, pak oni taky! A suma sumárum, co hrozného se vlastně může stát? Nohu vám nevezmou, ruce vám taky zůstanou, tak o co vlastně jde? Nalaďte se na pozitivní vlnu a vrhněte se do toho. Zvládnete to všechno! 

Foto: Pinterest.com

Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama