Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

10 otázek, které vás s jistotou čekají na pracovním pohovoru

9.9.2015
Marie Claire @Work

Chystáte se na pracovní pohovor? Je spousta otázek, které se při výběrových řízeních opakují a mají své důležité místo. Personalisté jimi zjišťují vaši motivaci, vaše cíle, ale třeba i takové věci, zda jste týmová hráčka. 

Při pracovním pohovoru velmi záleží na tom, o jakou pozici se jedná. „Jiné otázky budou padat při výběrovém řízení na operátorku výroby, jiné na programátorku nebo třeba na generální ředitelku společnosti. U pohovorů, kde je důležitá znalost cizího jazyka, může část otázek padnout v tomto jazyce,“ říká Tomáš Surka, Country Manager McROY Czech.

Existuje ale deset nejdůležitějších otázek, které mohou zaznít, ať se hlásíte kamkoliv. Tady jsou:

1. Představte se nám a řekněte, co jste dělala v minulosti?

Pohovor vždy začíná výzvou k představení nebo rekapitulaci vaší kariéry. „Vypadá to jako banální začátek, ale je dobré s otázkami počítat a odpovědi si klidně doma vyzkoušet před zrcadlem,“ radí Tomáš Surka. Je totiž velmi nepříjemné v této části tápat, nebo třeba podávat jiné informace, než jsou napsané v životopisu.

2. Co vás konkrétně zaujalo na nabízené pozici?

Cílem je zjistit, jak si představujete popsanou náplň práce. Tahle otázka může také předejít nedorozuměním, někdy totiž lidé ani pořádně neví, na jakou pozici reagovali. „Je třeba si vést pečlivou evidenci, na jaké pozice reagujete. Nevypadá to profesionálně, když nevíte, kam jste přišli na pohovor,“ říká Tomáš Surka. 

3. Co vás v práci motivuje?

Personalisté tímto způsobem zjišťují, co je pro vás důležité při pracovní nabídce.

4. Co by o vás řekl váš bývalý nadřízený / co by o vás řekli kamarádi? Jaké jsou vaše slabé stránky?

Otázka zkoumá vaši schopnost sebereflexe. Sebedůvěra je určitě na místě, zároveň byste se však neměla stavět do pozice supermanky. 

5. Jakou pozici vlastně hledáte / co od nového zaměstnání očekáváte?

Často se stává, že uchazečky samy příliš nevědí. Pokud jste na pohovoru v personální agentuře, může vám konzultant pomoci se zorientovat. Na pohovor se dobře připravte, někdy rozhodují maličkosti a je trapné nevědět, co firma dělá, jak je velká a kde všude působí. 

6. Co bylo ve vašem životě zatím největší výzvou a jak jste se s ní vyrovnala?

„Zjišťujeme schopnost řešit problémy a přístup ke konfliktním situacím,“ říká Tomáš Surka.

7. Co je důvodem ke změně zaměstnání? Jak byste zhodnotil/a své minulé nadřízené?

Důležitá informace pro budoucího zaměstnavatele – může to být něco, co „hrozí“ i v novém zaměstnání. Zde opatrně na přílišnou kritiku. Je jasné, že ne každý si se svým šéfem sedne, nicméně pokud zhodnotíte záporně většinu svých nadřízených, zaměstnavatel pak může získat dojem, že problém nebude ve vašich nadřízených, ale ve vás. A to samozřejmě nechcete.  

8. Jak trávíte volný čas / jaké jsou vaše koníčky?

Zdánlivě nevinná otázka o vás může odhalit víc věcí – například, jste-li týmovou hráčkou, jak jste aktivní a zda budete schopná samostatné práce a zodpovědnosti.

9. Proč by si společnost měla vybrat právě vás?

Tímto zkoumá personalista vaši schopnost prodat své silné stránky. Určitě je špatnou odpovědí: Já jsem se sem vlastně přišla jenom podívat, abych si mohla porovnat vaši nabídku s nabídkami jiných firem. Tím dáváte jasně najevo, že zájem o vypsanou pozici není kdovíjaký a že je vám tak trochu jedno, co budete nakonec dělat, v jakém oboru i u jaké společnosti.

10. Kde se vidíte za 3/5 let?

Touhle otázkou personalista zjišťuje vaše ambice. Kam si představujete, že by se měl váš profesní život během pár let ubírat?

Foto: Pinterest.com

Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama