Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

@WORK: Jde o vaše peníze

připravila: Ludmila Hamplová/13.6.2018

NEOMLOUVEJTE SE ZA TO, ŽE CHCETE PENÍZE

Když Jessica Bennett v roce 2009 zjistila, že jako redaktorka magazínu Newsweek, vydělává o 10 tisíc dolarů ročně méně než její mužský kolega na stejné pozici, rozhodla se bojovat. Požádala o zvýšení platu, začala vydělávat víc než kolega a ještě dosáhla povýšení. O zkušenosti se dělí ve své nové knize Feminist Fight Club: An O ce Survival Manual, ve které nechybí ani kapitola „F*** You, Pay Me“.

VÝZKUMY UKAZUJÍ, ŽE ŽENY JSOU BĚHEM VYJEDNÁVÁNÍ O PENĚZÍCH ČASTĚJI KLAMÁNY A OBELHÁVÁNY. PROČ?

Možná je to kvůli tomu, že si jejich nadřízení myslí, že ženy na ně nebudou tlačit. Pokud uslyšíte „teď na to nemáme rozpočet“, zeptejte se, zda se to může během příštích šesti měsíců změnit. A pak tento čas využijte k tomu, abyste ukázala, co všechno děláte proto, aby se tento stav změnil a vy si zasloužila přidat.

CO BY MĚLY ŘÍKAT PŘI VYJEDNÁVÁNÍ O PENĚZÍCH?

Měly by používat zájmeno „my“ místo „já“, například „zvýšili jsme návštěvnost webu o X procent, a já jsem se na tom podílela takto...“. Pomáhá také, když ukážou, že chtějí spolupracovat. Řekněte svému nadřízenému, že se snažíte dospět k oboustranně výhodné dohodě. Líbí se mi způsob, který funguje v oblasti prodeje: „Vy očekáváte, že budu vyjednávat, vzhledem k tomu, že moje práce je o vyjednávání s klienty.“ Tím dáváte najevo, že v tomto chcete být dobrá. Moje přítelkyně dostala více peněz, prostě protože si o ně řekla.

A CO BY NAOPAK DĚLAT NEMĚLY?

Nepřijímat rychle kompromisy. U žen je vyšší pravděpodobnost, že přijmou první nabídku, která bude na stole, protože se cítí více „šťastné“, když jsou využité a chtěné. Také je důležité si to nebrat osobně. Mám půjčky na studium, šetřím na dům, ale mému zaměstnavateli je to fuk. Ukažte, proč potřebujete více peněz a to bez ohledu na vaše životní okolnosti. A hlavně není důvod se omlouvat, když chcete peníze.

Názor HR Guru: ROSTYA GORDON SMITH

Ucházím se o pozici v dominantně mužském prostředí. Jak si za stejnou práci říct o stejné peníze? Moje osobní zkušenost a různé průzkumy ukazují, že ženy si málokdy říkají o vyšší platy a při pohovoru obyčejně přijímají první nabídku. Muži naopak více vyjednávají. Nebojte se vyjednávat. Dívejte se na vyjednávání jako na normální proces a část pohovoru. Kdy si máte říct o vyšší plat? Hned na počátku když je vám nabídnuto místo.

1. PŘÍPRAVA NA POHOVOR je kritická. Prostudujte si důkladně popis činností a najděte si pevné body své kvalifikace a zkušeností.

2. ZJISTĚTE SI KVALIFIKACE ostatních zaměstnanců ve vašem oboru a na podobných pozicích. Poznejte remní systém odměňování.

3. NA ZÁKLADĚ VAŠEHO průzkumu si připravte osobní SWAT a hledejte, jak se vaše kvalifikace, dovednosti, výsledky a zkušenosti přibližují požadavkům firmy.

4. ROZHODNĚTE se o rozsahu platu vašeho vyjednávání a jaká odměna je pro vás přijatelná.

5. VYŠKOLTE SE ve vyjednávacích dovednostech.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole