Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Výzkumníci zjistili, že seznamovací aplikace jako Tinder nebo Grinder prodávají vaše osobní data 

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Unsplash/27.7.2020
Pokud máte Android, měli byste se obávat o své soukromí.  
Reklama

Nová studie zjistila, že nejpopulárnější seznamovací platformy jako jsou Tinder, Grinder nebo OkCupid, které celosvětově využívají miliony lidí, tajně prodávají data svých uživatelů vlastnících Android, třetím stranám. Tyto informace zahrnují vaši sexuální orientaci, historii užívání drog, a dokonce i přesnou polohu v reálném čase. 

Tuto zprávu vypracovala norská nevládní organizace Norwegian Consumer Council. Najala si firmu, která se zabývá kybernetickou bezpečností, aby analyzovala software deseti populárních aplikací se zaměřením na fakt, jak moc prodávají data reklamním společnostem. Vznikl tak seznam, který podrobně popisuje, jaká data každá konkrétní aplikace obchoduje.  

Pro příklad Grinder posílá GPS souřadnice více než deseti společnostem a Tinder vaše “preferované pohlaví” partnera dvěma organizacím. Zdá se to možná celkem neškodné, ovšem mohou tak být identifikováni například homosexuálové v zemích kde jsou gay vztahy a praktiky stále ještě ilegální.  

Ve světle této studie podal Norwegian Consumer Council formální stížnost proti Grinderu a pěti společnostem, které data přijímají. “Tyto praktiky se vymykají kontrole a jsou v rozporu s evropskými právními předpisy o ochraně osobních údajů,” uvedl v tiskové zprávě Finn Myrstad, ředitel pro digitální politiku Norwegian Consumer Council. “Takový rozsah sledování nám znemožňuje činit informovaná rozhodnutí o tom, jak jsou naše osobní údaje shromažďována, sdílena a používána.” 

Čtěte také: Co udělají seznamovací aplikace s vaší váhou?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama