Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Výchova dětí (nejen) v Česku

Tetx: Barbora Häckelová, Foto: Archiv, Getty images/25.11.2019
Každá z žen v našem výběru pojala rodičovství  po svém a k jeho popisu volila trochu jiná slova, ale z rozhovorů jasně vyplývá, že si všechny tři jsou vědomy svého podílu na šťastné a spokojené budoucnosti potomků.

Citát americké feministky Glorie Steinem (85): „Začaly jsme vychovávat své dcery více jako syny, ale jen málokteré z nás mají odvahu vychovávat své syny jako dcery,“ vyvolal v naší redakci natolik zajímavou debatu, že jsme se ji pokusili přenést do veřejného prostoru prostřednictvím rozhovorů se třemi známými osobnostmi. Na výchovu nahlížejí z různých perspektiv, ale přesto existují silné motivy, které se objevují u všech tří.

Pavlína Němcová, Modelka (46), syn Alain (27)

Podařilo se vám vštípit synovi, že z hlediska možností seberealizace a příležitostí by si obě pohlaví měla být rovna?
Ano, můj syn má k ženám ohromný respekt, a to je právě na něm to hezké a v dnešní době až vzácné. Mnoho mužů totiž k ženám respekt nemá, a to tedy ani k danému člověku jako takovému, ale ani k jeho společenské pozici, o čemž už jsem mluvila  – a platí to samozřejmě i opačně, ženy ztrácejí respekt k mužům. Právě vzájemná úcta je ale podle mého názoru základem dobrého fungování vztahů.

Pavlína Wolfová, Novinářka (47), dcera Matilda (16), syn Matouš (14)

Co si myslíte o citátu Glorie Steinem o výchově synů a dcer?
Je moc hezký, ale já to takhle nedělám. Vychovala jsem mladou dámu a mladého gentlemana, tedy aspoň v to věřím, a mám v sobě zakořeněné z rodiny, že je v pořádku, když je někdo holčička a chová se jako holčička a chlapeček se chová se jako chlapeček.  

Kristin LaRonca, ParpelExecutive Coach & Consultant (49),  dcera Jasmine Joan (16), syn Zachary Max (14)

Co ve vás citát Glorie Steinem vyvolává?
Myslím si, že je bohužel pravdivý a že mnoho chyb, které s ohledem na rovnost pohlaví jako rodiče děláme, je prostě výsledkem sociálních norem, podvědomé zaujatosti a dlouhého období, kdy jsme se domnívali, že určité role jsou vhodné pouze pro holky nebo pro kluky. Tyto stereotypy se vytvářely stovky let, takže je samozřejmě často nevědomky podporujeme. Bohužel to dělám i já (třeba skrze růžový pokoj a panenky pro dceru a modrý pokoj a náklaďáky pro syna). Oproti době před 15 lety si ale dnes tyto předsudky více uvědomuji, takže je vyšší pravděpodobnost, že se nad sebou zamyslím. Podle mě jednou z nejdůležitějších věcí, které můžeme jako rodiče udělat, je zajistit, abychom stereotypy doma nepodporovali. Myslím si třeba, že je podstatné, aby mé děti viděly, že chodím do práce a mám vlastní kariéru, ale je také důležité, aby viděli svého otce pomáhat s domácími pracemi a vařit večeři atd. Můj manžel a já jsme rovnocennými partnery a sdílíme odpovědnost za výchovu dětí, vydělávání peněz a chod domácnosti. To je nejsilnější sdělení, které můžeme svým dětem předat. 

Celý článek si přečtete v prosincové Marie Claire, kterou najdete právě teď na stáncích. 

Čtěte také:
Koho sledují vaše děti na internetu? Není to pro ně nebezpečné?
V této polské vesnici se rodí jen samé ženy!
Nemáš děti? Tak plať!

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama