Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Vsadíme se, že máte tento syndrom a ani o tom nevíte!

Text: Kristýna Schafferová, Foto: Unsplash/26.1.2019
“Nezvoní mi náhodou telefon?”

Na to, že je mobilní telefon součástí našich životů stejně neodmyslitelně, jako třeba jídlo, jsme si už zvykli. Malá chytrá krabička se nám totiž hodí každý den a zejména v případech, kdy se nudíme. Tento článek ale nebude o všech možných i nemožných zbytečných aplikacích, na kterých ztrácíme náš drahocenný čas... Jaký je nejnovější syndrom, o němž všichni mluví? Fantomovo zvonění!

Co je syndrom fantomového zvonění?
Jde o přesvědčení, že vám vyzvání telefon, ačkoliv tomu tak ve skutečnosti není. Vy jste pak nuceni opakovaně kontrolovat mobil, což začne být po čase poněkud otravné. O tom, že jde o vskutku rozšířený stav svědčí fakt, že má tento problém svůj vlastní termín. Vytvořil ho psycholog David Laramim a nazval ho ringxiety. Jde o úzké spojení se syndromem fantomových vibrací – tedy mylným pocitem, že váš telefon vibruje, když ho máte v kapse.

Je syndrom rozšířený?
Ano, syndrom fantomového zvonění je velmi častý, zejména mezi mileniály. Podle CBS jedna ze studií zahrnující více jak 290 amerických studentů prokázala, že 90% z nich někdy pocítilo fantomové zvonění a 40% uvedlo, že se jim to stává alespoň jednou týdně.

Co ho způsobuje?
Podle doktora Roberta Rosenbergera z Technologického institutu v Georgii je tento jev způsoben “naučenými tělesnými návyky”.

"Neustálým kontaktem s telefonem, který je často součástí vaší práce, jste se vycvičili vnímat vibrace telefonu oznamující příchozí hovor nebo text,” vysvětluje doktor Rosenberger. “Kvůli těmto druhům návyků je pak opravdu snadné přehlédnout realitu”, dodává. Pozorujete na sobě i vy příznaky fantomového zvonění? Upřímně... my ano.

Možná je načase alespoň o víkendu nastolit telefonní detox. Nemyslíte? 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole