Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Vozíte si stylové suvenýry z cest? My rozhodně ano!

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Archiv/14.7.2019
Na dalekém ostrově Réunion objevili francouzské designérku Aissu Fournier, která vytváří šperky pod svou značkou Indriya.

Nové zážitky, místa i setkání, která nás obohatí, to všechno na cestování milujeme. Právě na cestách čerpá inspiraci pro své šperky Aissa Fournier, francouzská designérka žijící na vzdáleném ostrově Réunion, kde jsme se s ní setkali. Pod jejíma rukama vznikají jemné až skoro snové šperky, které se hodí nejen na dovolenou. I když exotika byla náramkům, náhrdelníkům, prstýnkům i náušnicím Indriya dána do vínku už při jejich vzniku.

„Mám babičku indického původu,“ vysvětluje Aissa s tím, že na ostrově Réunion, kde spolu žijí Francouzi, Afričané, Indové, Arabové i Číňani nejde o nic neobvyklého. Samotné slovo Indriya pochází ze sanskrtu a odkazuje na pět lidských smyslu. „Moje šperky oslovují dva smysly. Nejprve je vidíte, prohlížíte si jejich detaily a vnímáte, jak se třpytí. Pak je nosíte a cítíte je na své kůži,“ dodává s tím, že na samotné slovo Indriya narazila naprostou náhodou. Stejně se totiž jmenují jedny kávové kapsle Nespresso, které obsahují směs káv původem z jižní Indie. „Abych byla upřímná, poprvé jsem toto slovo viděla na kávových kapslích, ale líbilo se mi, a tak jsem hledala jeho význam. Nakonec jsem se rozhodla, že takto se budou jmenovat mé šperky,“ usmívá se Aissa.

Původně se věnovala oděvnímu designu a šperky vytvářela pouze jako doplňky k nim. Jenže narazila na to, že Réunion, ač oficiálně je zámořským územím Francie, je vzdálený více než 9 tisíc kilometrů od Paříže. Vytvořit vlastní oděvní značku se tedy ukázalo jako nereálné. „Musela jsem mít vlastní ateliér tady na ostrově, protože letenky do Francie jsou příliš drahé na to, abych létala často. Během doby, kdy jsem přemýšlela, jak se dál uživím, jsem si uvědomila, že moje zákaznice oceňují šperky, které vytvářím,“ vzpomíná. V lednu 2018 tak padlo rozhodnutí zaměřit se pouze na výrobu šperků a o měsíc později se zrodila Indriya. „Vytvářet šperky je o dost logisticky jednoduší. Snáze plánuji výrobu. A navíc zákaznice je milují, protože se snadno nosí a dobře kombinují,“ dodává Aissa.

V současnosti alespoň jednou ročně opouští ostrov a sama se vydává na cesty, aby načerpala další inspiraci. Pak vytváří další kousky z pozlaceného stříbra v tónech žluté či jemnější růžové. „Potřebuji vidět nová místa, poznat nové lidi a tak nechat proudit nové myšlenky, které mě inspirují,“ říká s tím, že vytváří šperky, které vás mohou provázet celý den, ať už jste na dovolené nebo zpátky doma. „Když vytvářím kolekci, přemýšlím nad tím, jak jednotlivé kousky budou fungovat dohromady při vrstvení,“ popisuje Aissa. Sama má pro styling svých šperků jednoduché doporučení: „Ráda kombinuji náhrdelníky různé délky, což vytváří zajímavý efekt. Pokud máte ráda větší množství šperků, doporučuji jejich sudý počet. Sama ráda nosím třeba tři prstýnky nebo tři řetízky,“ dodává.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole