Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

VOL. 3: Příštích 25 let z pohledu krásy. Na jaké kosmetické vychytávky se můžeme těšit v budoucnosti?

Text: Kristýna Schafferová, Foto: Getty images/24.1.2020
Jste připraveni na obaly, které zmizí, vlasy, jež není zapotřebí barvit, a skutečnou fontánu mládí? Společně s odborníky v oboru (jakým je i naše křišťálová koule) předpovídáme změny v rutině krásy. A to nejen nyní, ale i za pět, deset a dokonce i 25 let.

Během 7 aŽ 10 let...
Variabilní lak na nehty

Představte si svět, kde manikúra netrvá ani pět minut a design svých nehtů můžete měnit pořád dokola, aniž by hrozilo, že si je poškodíte. „Nehty byste mohli přetřít speciálním inkoustem a pak na ně specifickým způsobem aplikovat elektrický nebo magnetický proud, čímž docílíte různých vzorů a barev,“ říká Romanowski. Speciální inkoust, o kterém mluví, se nazývá E-Ink a dosud byl používán výhradně na zvláštním elektronickém papíře. „V tuto chvíli hovoříme opravdu jen o konceptu, ovšem víme, že je to reálné,“ dodává Romanowski. A pak, že vesmír naše přání neposlouchá.

Za 15 let...žádné šediny
Pilulka, která by bojovala proti šedivým vlasům?

Vy ji chcete. My ji chceme. Vědci ji chtějí! Společnost L’Oréal na ní pracuje posledních deset let (v roce 2009 dokonce podala žádost o patent) a firma Oxford Biolabs vytvořila potravinový doplněk Melaniq obsahující měď, jenž podporuje produkci melaninu (na us.oxfordbiolabs.com ho zakoupíte přibližně za 1500 Kč), a tím šedivění vlasů potenciálně snižuje. Vyvinout doplněk stravy, který by skutečně zabránil tomu, aby naší hřívou prokvetly stříbrné odstíny, je ale velmi složitý proces. Účinné látky musejí projít trávicím traktem, vstoupit do krevního řečiště, pak nějak najít cestu k vlasům a zázrakem na ně zapůsobit, to všechno za předpokladu, že žádným způsobem neovlivní náš organismus. Byť to zní bláznivě, není to nemožné: Španělská studie publikovaná v periodiku JAMA Dermatology uvádí, že určité imunoterapeutické léky změnily barvu vlasů pacientů z šedé na hnědou. Ne, určitě byste neměli užívat léky proti rakovině kvůli barvě svých vlasů, každopádně vědce tento objev velmi zaujal.

Během 15 Až 20 let...
Bakterie na zakázku

O tom, jak náš mikrobiom (organismy na povrchu i uvnitř našeho těla) ovlivňuje celou pokožku, jsme slyšeli už před několika lety. A kosmetické společnosti jsou ohledně bakterií velmi optimistické. Značky jako Mother Dirt, Aveeno a La Roche-Posay v současné době vyvíjejí péči o pleť, která by pomáhala podporovat růst „dobrých“ bakterií, a dokázala tak zlepšit stav naší pokožky. Mikrobiom každého z nás je však jedinečný a v mnoha případech si vědci nejsou jisti, jak přesně tyto bakterie fungují. V budoucnu ale očekávejte cílenější přístup. Je možné, že budeme pomocí tamponku odebírat vzorky své kůže (podobně jako při testech DNA) a pak už si jen vyzvedávat produkty přizpůsobené přímo nám na míru. „Stále se učíme, jak různé typy bakterií spolupracují, aby dokázaly podpořit zdraví pokožky,“ říká Kim Capone, vedoucí platformy mikrobiomů ve společnosti Johnson & Johnson. Celý koncept stojí za bližší zkoumání už jen pro své potenciální výhody – včetně léčby akné, ekzému i vrásek –, které jsou v podstatě nekonečné.

Za 25 let...
Fontána mládí

Kdo by netoužil po tom, aby dokázal zastavit čas? Nebo alespoň zpomalit tvorbu vrásek a zabránit konturám, aby povadly a změnily celkový výraz naší tváře? Kosmetické společnosti dlouhá léta pracují na zázračných pleťových sérech, která by známky stárnutí „vyzmizíkovala“ nebo alespoň minimalizovala. A přestože vznikají stále lepší a lepší pečující produkty, na vysněný krém si budeme muset ještě nějakou chvilku počkat. Ale bude to něco! Nezaměří se totiž jen na samotné vrásky, ale bude cíleně pracovat na stárnutí jako takovém. Alespoň to je myšlenka epigenetiky z pohledu krásy: změnit způsob stárnutí na buněčné úrovni. A už dnes jsou známy možné cesty. Značka Biologique Recherche identifikovala peptid nazvaný EpigenActiv, který podporuje regeneraci buněk, a zajišťuje tak pevnější a zářivější pleť. Společnost Germaine de Capuccini zase vyvinula Epigenol, složku z měsíčku lékařského, který v pokožce reaktivuje zpevňující geny, jež byly časem vypnuty. Samozřejmě nemáme k dispozici zázračný anti-aging elixír, ale mileniálové si mohou začít mnout ruce. V době, kdy dosáhnou svého zlatého věku, už z těchto náznaků může vzniknout něco solidního.

Čtěte také: VOL. 2: Příštích 25 let z pohledu krásy. Na jaké kosmetické vychytávky se můžeme těšit v budoucnosti?

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole