Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

VLASOVÉ MÝTY: Kterým věřit a které ignorovat? 

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images/24.4.2019
Zaměřili jsme se na nejznámější vlasové mýty a pověry a rozhodli jsme se odhalit, které z nich jsou pravdivé a které zařadit ke klasickým babským povídačkám... 

1. Díky pravidelnému stříhání porostou vaše vlasy rychleji 

PRAVDA! Jak se říká na každém šprochu... Tímto pravidlem se ale opravdu řídit můžete. Ačkoliv se růst vlasu odehrává ve folikulu vlasové pokožky, a to, jak často kadeře stříháte, neovlivní rychlost jejich růstu, roztřepené konce jistou roli hrají. Díky nim se totiž vlasové vlákno ztenčuje a láme, a tak se vaše hříva zkracuje. Pokud tedy budete pravidelně navštěvovat kadeřníka, sice neovlivníte tempo růstu, ale vaše zdravé vlasy budou působit delší a samozřejmě i krásnější... 

2. Když vytrhnete jeden šedivý vlas, dva mu přijdou na pohřeb 

LEŽ! Proč si tohle vůbec někdo myslí??? To, že vytrhnete jeden šedivý vlas neznamená, že se za ním schovává sto dalších. Pravděpodobně tahle pověra vznikla jen díky tomu, že pokud najdete jeden stříbrný vlas, okamžitě si začnete všímat i ostatních. Jeho vytrhnutí je pak samozřejmě pouze dočasným řešením, protože jeho folikul je stále naživu a vyprodukuje dalšího nástupce hned vzápětí. Dobrou zprávou ale je, že znovu vyrostlý vlas už nemusí být tak šedivý. Protože melanogeneze, proces, při kterém folikul vytváří vlasový pigment, není konzistentní, takže zde existuje naděje!  

3. Šampon způsobuje vypadávání vlasů 

LEŽ! Lidé často ztrácí vlasy ve sprše, a proto pravděpodobně spojují jejich mytí s tímto mýtem. Ale v tomto případě platí “opak je pravdou”. Když budete vlasy mýt méně často naopak si zaděláváte na problém a vlasová pokožka se může zanítit. Vlasy potřebují prostředí bez nečistot a oleje, aby mohly krásně růst a být zdravé.  

4. Pokud se vám mastí vlasy, vyhněte se olejům 

LEŽ! Dermatologové se snaží tuto fámu o mastné pleti a olejích vyvrátit již léta a co se týče vlasů je situace velmi podobná. Oleje jsou úplně v pořádku, pokud je vetřete do konečků, krásně je tak rozzáříte a upravíte. Navíc oleje na rozdíl od jiných vlasových produktů nevytváří jen iluzi dokonalých vlasů na povrchu, ale penetrují je do hloubky, kde je regenerují.  

5. Lupy jsou znakem suché pokožky 

PRAVDA! Tohle tvrzení sedí, pokud ovšem berete na vědomí, že lupy může způsobit ještě asi dalších milion věcí. Jestliže tedy začnete nacházet větší než malé množství lupů ve vlasech, raději navštivte dermatologa. Nemusíte se však hned obávat, že máte dermatitidu nebo dokonce lupénku - ty jsou způsobeny naopak zvýšenou produkcí mazu a mají nažloutlou barvu.  

6. Pokud jste těhotná, nesmíte si barvit vlasy.  

LEŽ! Tohle je velmi běžný mýtus, kterému lidé stále ještě věří. Ale opravdu se v tomto případě není čeho obávat. Barvěte se jak chcete, těhotná či nikoliv... Přelivy i barvy jsou dnes již naprosto bez toxinů a chemikálií, které by mohly ublížit dítěti, a navíc vaše pokožka vstřebá opravdu jen nepatrné množství látek, které dnes kadeřníci používají.  

7. Opláchněte vlasy studenou vodou a budou lesklejší.  

PRAVDA I LEŽ! Pokud byste chtěla ovšem tuto teorii podpořit, musela byste své kadeře oplachovat opravdu ledovou arktickou vodou, a to asi nikdo z nás dobrovolně podstupovat nebude. Vlasy neobsahují žádné živé buňky, takže na horkou nebo studenou vodu nereagují. Ale pokud je opláchnete opravdu ledovou sprchou, budou díky ní lépe odrážet světlo a nebudou působit matně.  

Čtěte také:
8 Beauty pravidel, kterými se řídila Lady Diana
5 Trendy barev na vlasy, které uvidíte v roce 2019 naprosto všude
ULTIMÁTNÍ GUIDE: Jak poznáte, že je vaše kosmetika prošlá?

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole