Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Vlajku hrdosti gayů a lesbiček zná téměř každý, ale věděly jste, že existuje více LGBTQ+ vlajek?

Text: Tereza Čaladi, Foto: Unsplash, Archiv/29.6.2020
Konkrétně jich je 12 a reprezentují lidi ze všech částí spektra genderu a sexuality na oslavu toho, kým jsou. Rozdíly mezi nimi vysvětluje doktor Robert Deam Tobin, který vyučuje kurzy homosexuálních a lesbických studií a queer teorii na Clark University.
Reklama

Vlajka hrdosti gayů a lesbiček
Vlajka „hrdosti gayů a lesbiček“ je okamžitě identifikovatelným symbolem komunity LGBTQ+, který zná celý svět. Barvy byly vybrány z duhy – symbolu naděje od Noemovy povodně.

Historie: Vlajku vytvořil v roce 1978 Gilbert Baker v San Franciscu, protože homosexuální komunita vzkvétala a začala bojovat za svá práva. První gay pride parade (přehlídka gayů) se konala v roce 1970.

Aktualizovaná vlajka hrdosti gayů a lesbiček
Tato vlajka byla vytvořena nedávno jako reakce na nový vývoj v komunitě LGBTQ+, zejména z toho důvodu, aby byl inkluzivní, pokud jde o otázky rasy a trans.

Historie: Aktualizovaná vlajka byla vyvinuta Danielem Quasarem v roce 2018. V roce 2017 zahrnovala takzvaná Vlajka Philadelphie černý a hnědý pruh nad šesti barvami duhové vlajky. Quasarova verze posunula černou a hnědou na stranu jako součást trojúhelníku, který obsahoval také barvy praporu protínající se nyní tradiční duhovou vlajkou.

Vlajka lesbické hrdosti
Vlajka se snaží signalizovat diverzitu oranžovým pruhem naznačující genderovou nekonformnost.

Historie: Lesbických vlajek ve skutečnosti existuje více. Například fialová vytvořená v roce 1999 – mužem. Kromě toho, že byla vlajka navržena mužem, byla problematická, protože představovala dvojsečnou sekeru, známou jako labrys, zasazenou do obráceného trojúhelníku, která vypadala podobně jako černý trojúhelník používaný k identifikaci některých lesbiček v nacistických koncentračních táborech. V roce 2010 vznikla aktualizovaná verze s odstíny růžové a rtěnkovou skvrnou jako ódou pro „rtěnky lesbiček“, ale tato nová je zde symbolem rozmanitosti.

Vlajka hrdosti trans
Toto je vlajka hrdosti transgenderu a záměrně si hraje s tradičními barvami pro chlapce a dívky.

Historie: Monica Helms vytvořila vlajku hrdosti transgenderu v roce 1999. V 90. letech mnoho skupin začalo do svých jmen přidávat 'T' pro transgender. Tato vlajka se stává docela dobře známou, částečně proto, že trans komunita musela bojovat s mnoha bitvami: zajistit lékařský přístup, bojovat proti diskriminaci v armádě a jinde, poskytovat zdroje pro mládež, přijímat zákony nepřátelského státu a bojovat proti diskriminačním hlasovacím opatřením.

Vlajka hrdosti intersexuálů
Zatímco vlajka hrdosti transgenderu si hraje s tradičními barvami, vlajka hrdosti intersexuálů pracuje s barvami, které nebyly tradičně genderovány, jako žlutá. Kruh představuje celistvost.

Historie: Vlajka hrdosti intersexuálů byla vytvořena v Austrálii v roce 2013. Nepochybně pomohla sjednotit komunitu intersexuálů, která se musela spojit, aby bojovala proti lékařským a politickým bitvám, a to zejména z toho důvodu, aby se ujistili, že lékaři nevykonali nápravnou operaci u lidí narozených jako intersexuálů dříve, než tito lidé mohli dát souhlas.

Vlajka hrdosti bisexuálů
Růžová představuje přitažlivost stejného pohlaví, modrá představuje heterosexuální přitažlivost a tyto dvě barvy se do sebe nepatrně ztrácejí, aby vytvořily fialovou barvu.

Historie: Michael Page navrhl vlajku hrdosti bisexuálů v roce 1998. Je zajímavé, že na konci 90. let obecně přibývají lesbické, trans a bisexuální vlajky. Jakoby devadesátá léta byla okamžikem pochopení potřeby komunit dát o sobě vědět a vytvořit si vlastní identitu.

Vlajka hrdosti pansexuálů
Růžové a modré části vlajky představují tradiční pohlaví, zatímco žlutá představuje nepolární lidi. Žlutá část zároveň odlišuje tuto vlajku od bisexuální.

Historie: Pansexuální vlajka hrdosti existuje již od roku 2010. Neexistuje moc informací o tom, kdo ji vytvořil. Většina zdrojů se shodla, že vznikla na internetu.

Vlajka hrdosti asexuálů
Tato vlajka je sice asexuální vlajkou hrdosti, ale není pouze pro asexuály. Její barvy jsou navrženy tak, aby zahrnovaly šedohnědé (graysexuals), kteří působí v „šedém prostoru“ mezi sexualitou a asexualitou, a také demisexuály, kteří cítí sexuální přitažlivost pouze za určitých okolností.

Historie: Podle asexuální agendy vlajka vznikla v červenci roku 2010, kdy k tomu online komunita Asexuální viditelnost a vzdělávací síť své členy dotlačila. Po třech fázích hlasování byla oznámena asexuální vlajka, kterou máme dnes.

Vlajka hrdosti nebinárních lidí
Tato vlajka má reprezentovat lidi mimo tradiční genderovou binárnost, lidi s více pohlavími, lidi se smíšenými pohlavími a lidi bez pohlaví.

Historie: Nebinární vlajka, kterou dnes vidíme, byla poprvé vytvořena Kye Rowanem v roce 2014.

Vlajka hrdosti genderově fluidních lidí
Tato vlajka přechází z růžové, představující ženskost, na modrou, představující mužskost, a snaží se pokrýt vše mezi tím.

Historie: Podle Out Right International tuto vlajku vytvořil JJ Poole v roce 2012.

Vlajka hrdosti genderqueer
Barvy této vlajky představují androgyny, agendy a nepolární identity.

Historie: Vlajka hrdosti genderqueer byla vytvořena Marilyn Roxie v roce 2011.

Vlajka hrdosti bezpohlavních lidí
Tato vlajka volí barvy, které nebyly tradičně genderované. Černé a bílé pruhy představují nepřítomnost pohlaví, šedá představuje částečně bezpohlavní lidi a střední zelený pruh představuje nepolární pohlaví.

Historie: Podle organizace Out Right International vytvořil vlajku hrdosti bezpohlavních lidí Salem X v roce 2014.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama